Znaleziono 0 artykułów
18.07.2022

W drodze: Filmy o podróżach z platform streamingowych

(Fot. materiały prasowe)

Koreańska metropolia, słoneczne wybrzeże Włoch, a może skuta lodem Islandia – wybieramy najpiękniejsze filmy z Netfliksa, HBO Max, Disney+ i Apple TV, które zabierają w podróż dookoła świata.

„Rzymskie wakacje” (Apple TV): La dolce vita

 

Naszą podróż rozpoczynamy we Włoszech. Księżniczka Anna (Audrey Hepburn) przyjeżdża tu, by odetchnąć od dworskiego życia. Na miejscu poznaje dziennikarza Joe Bradleya (Gregory Peck), z którym wyrusza na pełną przygód (i bardzo stylową) wycieczkę vespą po Rzymie. Pozycja obowiązkowa na wakacyjny seans.

„Sweet & Sour” (Netflix): Na odległość

 

Przenosimy się do Korei, gdzie para zakochanych mierzy się z wyzwaniami związku na odległość. Ich zmagania stają się pretekstem do humorystycznej krytyki kultury korporacyjnej oraz do wycieczki krajoznawczej po koreańskich metropoliach. „Sweet & Sour” na pewno docenią fani innej netfliksowej komedii romantycznej – „Love & Gelato”.

„Przed wschodem słońca” (HBO Max): Intelektualne podróże

 

W pociągu do Wiednia młody Jesse (Ethan Hawke) poznaje Celine (Julia Delpy). Nieznajomi nawiązują tak ciekawą rozmowę, że wbrew pierwotnym planom postanawiają wysiąść razem w austriackiej stolicy. Pochłonięci rozmową, przemierzają ulice Miasta Muzyki, coraz mocniej się w sobie zakochując. Pierwsza część trylogii Richarda Linklatera to nie tylko piękna opowieść o bratnich duszach, lecz także filmowa podróż po wakacyjnym Wiedniu.

„Sekretne życie Waltera Mitty” (Disney+): W poszukiwaniu siebie

 

Ze słonecznego Wiednia przenosimy się do skutej lodem Islandii, która jest główną bohaterką „Sekretnego życia Waltera Mitty”. Malownicze krajobrazy wyspy odgrywają szczególną rolę w tragikomedii Bena Stillera. Bohater filmu przemierza krainę lodu i ognia, balansując między snem a jawą. Celem jego fantastycznej podróży jest poznanie samego siebie.

„Thelma i Louise” (Apple TV): Kino drogi

 

Szybki skok przez ocean. Zdesperowane przyjaciółki (Susan Sarandon i Geena Davis) przemierzają Teksas, uciekając przed wymiarem sprawiedliwości. Ich celem jest Meksyk, azyl amerykańskich banitów. Za nimi rusza zdeterminowany detektyw. „Thelma i Louise” to klasyczne kino drogi w najlepszym wydaniu.

„Atlantyk” (Netflix): Wielka woda

 

Nagrodzony w Cannes film Mati Diop przenosi widzów do współczesnego Senegalu. Ada (Mame Bineta Sane) spotyka się z Souleimanem (Traore) w tajemnicy przed matką, która uważa, że nie jest to partia dla niej. Chłopak marzy o przeprowadzce do Europy, gdzie mógłby zarobić lepsze pieniądze i wesprzeć rodzinę. Gdy wraca do Dakaru, wydaje się zupełnie odmieniony. Ada postanawia dowiedzieć się, co wydarzyło się tamtej nocy na morzu.

„Coco” (Disney+): (Za)światy

 

Nagrodzona dwoma Oscarami produkcja śledzi losy dwunastoletniego Miguela, który marzy, by zostać muzykiem, jak jego idol, Ernesto de la Cruz. Niestety w jego rodzinie od pokoleń obowiązuje zakaz gry na wszelkich instrumentach. Zdeterminowany chłopiec wyrusza w nietypową podróż, by dowiedzieć się, jakie są źródła tego zakazu. W tym celu przenosi się do magicznego świata meksykańskich podań i legend. „Coco” to tylko jedna z wielu magicznych animacji dostępnych na platformie – na uwagę zasługują również „Vaiana”, „Odlot” czy „Luca”.

„Interstellar” (HBO Max): Podróże przyszłości

 

Według przewidywań jeszcze przed końcem tej dekady podróże w kosmos mają stać się ważną gałęzią turystyki. Choć dziś może to brzmieć nieprawdopodobnie, realna wizja wycieczek poza orbitę ziemską wydaje się spełnieniem marzeń, które mogliśmy oglądać na ekranie od narodzin kina. Motyw ten znajdziemy już w „Podróży na Księżyc” Georges’a Mélièsa. Bardziej współczesnym przykładem jest film „Interstellar”, śledzący losy grupy badaczy, którzy odkrywają sposób podróży przekraczający dotychczasowe możliwości.


(Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious)

„W podróży” to temat przewodni lipcowo-sierpniowego wydania „Vogue Polska”. Więcej inspiracji znajdziecie w wakacyjnym wydaniu magazynu z dodatkiem „Vogue Polska Travel”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.

Julia Właszczuk
  1. Vogue Travel
  2. W drodze: Filmy o podróżach z platform streamingowych
Proszę czekać..
Zamknij