Znaleziono 0 artykułów
06.07.2022

Perełki designu według Olgi Bielawskiej

06.07.2022
(Fot. materiały prasowe Ligne Rose)

Pociąg do sztuki czuła od zawsze – malowała, tworzyła plakaty i grafiki, pisała powieści i zgłębiała typografię. Tę ostatnią fascynację odziedziczyła po dziadku, również artyście, który prowadził drukarnię w Warszawie. Ona sama dorastała w Bawarii, gdzie poznała świat takich legend designu, jak Egon Eiermann, Ludwig Mies van der Rohe czy Lilly Reich. Dziś jej projekty są prezentowane obok ich klasyków na całym świecie. Specjalnie dla nas Olga Bielawska, jedna z bohaterek pierwszego wydania „Vogue Polska Living”, opowiedziała o ulubionych perełkach designu.

Kawiarka 9090 Alessi, projekt: Richard Sapper

Kawiarka 9090 Alessi, projekt: Richard Sapper (Fot. materiały prasowe)

Każdy dzień zaczynam od filiżanki kawy, którą przygotowuję w moim 9090. To idealna kawiarka, która łączy genialny w swojej prostocie design z insiderskim humorem i funkcjonalnymi innowacjami – dzięki specjalnej zapadce dzbanek można otworzyć jednym ruchem ręki. Później pozostaje już tylko cieszyć się aromatyczną kawą.

Stolik Zick Zack, Swedish Ninja, projekt: Olga Bielawska

Stolik Zick Zack, Swedish Ninja, projekt: Olga Bielawska (Fot. materiały prasowe)

Inspiracją dla projektu była gra świateł i cieni, stąd dwa warianty kolorystyczne: klasyczna czerń i biel. Geometryczny kształt stolika sprawia, że doda on charakteru każdemu wnętrzu. Sprawdzi się zarówno w pojedynkę, jak i w duecie. To jeden z moich ulubionych projektów, mam do niego duży sentyment.

Wazon ac-vc-04, Atlas Crafts, projekt: Isabell Gatzen

Wazon ac-vc-04, Atlas Crafts, projekt: Isabell Gatzen (Fot. materiały prasowe)

Atlas to marka ceramiczna założona przez Studio Isabell Gatzen znana z unikatowych, robionych ręcznie przedmiotów. Jednym z moich ulubionych jest porcelanowa waza wykonana z wulkanicznego piasku tradycyjną techniką kultywowaną na Bali.

Sofa Togo, Ligne Roset, projekt: Michel Ducaroy

Sofa Togo, Ligne Roset, projekt: Michel Ducaroy (Fot. materiały prasowe)

Honorowe miejsce w moim rodzinnym domu zajmowała sofa Togo w brązowe i białe kwadraty. Wiele lat później kupiłam sobie własną – tym razem w odjechany, kwiatowy wzór. To ulubiony mebel mojej córki. Służy nam jako baza do budowy wymyślnych domów i jaskiń. Cieszę się, gdy widzę, że sprawia jej to tyle radości, co mnie kiedyś.

Biurko Rúna, Warm Nordic, projekt: Isabel Ahm

Biurko Rúna, Warm Nordic, projekt: Isabel Ahm (Fot. materiały prasowe)

To projekt doskonały w każdym calu. Jego wygląd, kształt i styl to czysta poezja. Rúna to moje wymarzone biurko. Czuję, że gdy je zdobędę, nie będę potrafiła od niego odejść.

Krzesło Pretzel, Plycraft, projekt: Norman Cherner

Krzesło Pretzel, Plycraft, projekt: Norman Cherner (Fot. materiały prasowe)

Projekt Normana Chernera wykonano z orzechowego drzewa za pomocą unikatowej metody pracy ze sklejką, opracowanej na początku lat 60. Efekt jest fenomenalny. Na dodatek krzesło to zawdzięcza nazwę mojemu ulubionemu śniadaniu prosto z Bawarii. Jak go nie kochać?

Dywan Feathers Round, CC Tapis, projekt: Maarten De Ceulaer

Dywan Feathers Round, CC Tapis, projekt: Maarten De Ceulaer (Fot. materiały prasowe)

Wszystkie dywany od CC Tapis są ręcznie tkane przez nepalskich rzemieślników, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują sobie tajniki tej sztuki. Ostatnio w oko wpadł mi projekt Feathers Round. Jest trochę niepokojący, ale piękny.

Obraz, projekt: Oda Jaune

(Obraz: Oda Jaune)

Gdybym miała nieograniczone zasoby finansowe, sprawiłabym sobie każdy obraz autorstwa Ody Jaune. Zakochałam się w jej twórczości od pierwszego wejrzenia. Prace Jaune są zarazem poetyckie i brutalne. To świat magii i potworów, w którym widz może się poczuć zagubiony albo zainspirowany.


(Fot. Katarzyna Gatkowska)

Więcej inspiracji znajdziecie w pierwszym wydaniu magazynu „Vogue Polska Living”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij