Znaleziono 0 artykułów
09.06.2019

Najpiękniejsze plaże świata

09.06.2019
Seszele (Fot. Getty Images)

W wakacje wybierz się na poszukiwanie raju na ziemi. Najjaśniejszy piasek, najwyższe fale, najbardziej spektakularne widoki – na wybranych przez nas plażach czas płynie wolniej. 

Dla samotników: Plaża Whitehaven, Australia

Whiteheaven (Fot. Getty Images)

Siedmiokilometrowy odcinek Whitehaven w sercu Wielkiej Rafy Koralowej jest pokryty śnieżnobiałym piaskiem krzemowym, a otaczający go ląd – zarośnięty soczystą zielenią. Plażę objął ochroną Park Narodowy w Australii, dzięki czemu Whitehaven jest niezwykle czysta. Ograniczenie liczby turystów umożliwia fakt, że można tam dotrzeć jedynie helikopterem, łódką lub wodnym samolotem.

Dla odkrywców: Three Cliffs Bay, Walia

Three Cliffs Bay (Fot. Getty Images)

Malowniczy krajobraz przypomina pejzaże Eckenbrechera. Zaciszna walijska zatoka składa się z trzech obrośniętych zielenią urwisk wapiennych, malowniczych wydm i strumienia wody, który wpływa do piaszczystej zatoki z Morza Celtyckiego. Pomimo swojego nadzwyczajnego piękna, Walia to w dalszym ciągu jeden z najmniej docenionych regionów w Europie.

Dla śmiałków: Plaża Honopu, Hawaje

Honopu (Fot. Getty Images)

Nie prowadzi tu żadna ścieżka, nie można przypłynąć tu łódką ani kajakiem. Jedyny sposób na zobaczenie plaży to przepłynięcie wpław z Kalau. Prądy morskie sprawiają, że przeprawa bywa niebezpieczna. Zaleca się ją więc wyłącznie osobom, które uprawiają sport profesjonalnie. Skąd w takim razie bierze się sława Honopu? Nie jest to zasługa jedynie tego, że miejsce było jedną z lokalizacji filmu „King Kong.” Honopu to prawdziwy cud natury: olbrzymi łuk skalisty odłącza jedną plażę od drugiej, a wybrzeże jest z trzech stron otoczone zarośniętymi klifami.

Dla rodzin z dziećmi: Anse Source d’Argent, Seszele

Seszele Fot. (Fot. Getty Images)

Anse Source d’Argent wygląda jak scenografia z filmu. Seszelską idyllę oglądamy m.in. w „Crusoe” i „Cast Away – poza światem.” Przezroczysta woda otoczona granitowymi blokami skalnymi i palmami kokosowymi sprawia, że Anse Source d’Argent to jedna z najczęściej fotografowanych plaż na świecie. Choć obecność turystów może wydawać się zniechęcająca, płytka woda i rafa koralowa, która oddziela ją od reszty oceanu, sprawia, że miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi.

Dla podróżujących samochodem: Pasjača, Chorwacja

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

📍Pasjaca Beach, Croatia - European Best Beach 2019 🏆 🌞The most beautiful beach in Europe is located in the heart of the sublime region of Konavle, 10 min from #Cavtat and 30 minutes’ drive from the pearl of the Adriatic, the city of #Dubrovnik.⁣ 📷 Thanks @timotej / @ivan_matej_marko_luka_23 / @kendys_world and @findingnewpaths for these great photos! ⁣ .⁣ .⁣ #EuropeanBestDestinations #BestBeach #CroatiaFullofLife⁣ .⁣ .⁣ .⁣ .⁣ #PasjacaBeach #Pasjaca #Croatia #VisitCroatia #crostagram #cavtatcroatia #Dalmatia #secretbeach #bestvacations #hrvatska #theprettycities #postcardplaces #backpacking #suitcasetravels #bucketlist #instatravel #travelphoto #europetrip #topeuropephoto #travelinspiration #beautifuldestinations #postcardsfromtheworld #doyoutravel #traveleurope #beautifuleurope⁣

Post udostępniony przez European Best Destinations (@europeanbestdestinations)

Chorwacka plaża Pasjača w regionie Konavle otrzymała tytuł najpiękniejszej plaży w Europie w plebiscycie renomowanego portalu European Best Destinations (EBD). Otoczona wysokimi klifami i pokryta drobnymi kamieniami Pasjača została wyróżniona przez prestiżowe jury i podróżników z całego świata. Powadzi do niej malownicza droga, którą wieńczy szczyt klifu. Dalej należy podążać niewielką ścieżką z kamiennych schodów, a następnie przejść przez tunel wydrążony w skale. Widok, który się przed nami otwiera, w pełni wynagradza wysiłek.

Dla tych, którzy wolą oglądać, niż się kąpać: Czarna Plaża Reynisfara, Islandia

Reynisfjara  (Fot. Getty Images)

Kruczoczarny piasek, agresywne fale i nisko osadzone chmury. Najsłynniejsza czarna plaża na południowym wybrzeżu Islandii otwiera się przed podróżnikami niczym mroczna kraina. Charakterystyczne ciosy słupowe są utworzone w wyniku pęknięć w zastygłej lawie, a czarny piasek powstaje z pyłów wulkanicznych. Pomimo tego, że plaża nie jest stworzona do letniego relaksu, nie bez przyczyny widnieje w większości światowych rankingów najpiękniejszych plaż świata.

Hill Inlet (Fot. Getty Images)

Dla miłośników pingwinów: Plaża Boulders, Republika Południowej Afryki

Beach Against Sky (Fot. Getty Images)

Plaża niedaleko Kapsztadu zyskała swoją popularność dzięki kolonii afrykańskich pingwinów, które osiadły tam w 1982 roku. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie turyści mogą z bliska obserwować rzadki gatunek w jego naturalnym środowisku.

Dla instagramerów: Plaża Elafonissi, Grecja

Elafonisi (Fot. Getty Images)

Plaża na Krecie to ruropejski ekwiwalent bermudzkiego Horseshoe Bay. Różowy odcień podłoża powstał przez zmieszanie piasku z tysiącami pozostałości czerwonych muszli. Szerokie plaże i krystalicznie czysta woda gwarantują popularność wśród turystów. W sezonie Elafonissi jest odwiedzana przez około dwa i pół tysiąca osób dziennie. Aby ominąć tłum, warto się tam wybrać przed jedenastą lub po siedemnastej.

Dla artystów: Plaża Carmel City, Carmel-by-the-sea, Kalifornia

Plaża w Kalifornii (Fot. Getty Images)

Carmel to niewielkie miasteczko literatów, poetów i artystów, mieszczące się między Big Sur a San Francisco. To właśnie tu mieszkali  pisarz John Steinback i fotograf Ansel Adams. Przyjazna dla psów szeroka plaża znajduje się na krańcu miasta. Jest otoczona cyprysami, luksusowymi domami, a wilgoć powoduje,  że wisi nad nią niemal mistyczna, gęsta mgła.

Ku przestrodze: Maya Bay, Tajlandia

Maya bay (Fot. Getty Images)

Tragiczna historia niegdyś pięknej Maya Bay to przestroga dla branży podróżniczej, która cierpi z powodu masowej turystyki. Lazurowa zatoka w Tajlandii jest otoczona olbrzymimi, zarośniętymi klifami, białym piaskiem i turkusową wodą. Premiera filmu „Niebiańska plaża” z Leonardo DiCaprio w roli głównej, spowodowała wysyp turystów. Z upływem czasu spaliny z silników łódek, destrukcyjny wpływ kremów przeciwsłonecznych na wodę i wyrywania rafy koralowej „na pamiątkę,” spowodowała klęskę ekologiczną. W czerwcu 2018 roku Tajski Departament Parków Narodowych zamknął plażę dla turystów. Zakaz najprawdopodobniej potrwa do 2021 roku. Historia plaży udowadnia, że chęć zrobienia zdjęcia na Instagram nie może być silniejsza niż konieczność ochrony środowiska. Bez właściwych restrykcji turystycznych i systemów ochrony przyrody każda niebiańska plaża może w mgnieniu oka zamienić się w piekło.

Iga Lis
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Najpiękniejsze plaże świata
Proszę czekać..
Zamknij