Znaleziono 0 artykułów
10.04.2021

Nie żyje fotografka Alice Springs

10.04.2021
June i Helmut Newton (Fot. Getty Images)

June Newton, znana również pod pseudonimem artystycznym Alice Springs, zmarła w swoim domu w Monte Carlo. Żona Helmuta Newtona miała 97 lat. Informację o śmierci fotografki oraz żonie wybitnego artysty przekazała Fundacja Helmuta Newtona, której June Newton była prezesem.

Urodzona w Melbourne w 1923 roku June planowała zostać aktorką. Na planach pracowała pod pseudonimem June Brunell. W 1947 roku poznała Helmuta Newtona. Niespełna rok później poślubiła znanego już wtedy fotografa i razem z nim przeniosła się do Paryża.

June Newton (Fot. Getty Images)

Podobne artykułyHelmut Newton i Alice Springs: My i oni Michalina MurawskaW stolicy Francji próbowała sił jako aktorka, ale zbyt mocny akcent uniemożliwił jej angaż w większych produkcjach. Malarstwo też nie dawało jej satysfakcji. Kiedy z powodu choroby Helmut nie mógł wykonać zlecenia od francuskiego producenta papierosów, June powiedziała, że go zastąpi. Klient był zachwycony efektem końcowym. Zdjęcie modela z papierosem w ustach rozpoczęło karierę June jako fotografki.

Podobnie, jak przy aktorstwie, postanowiła posługiwać się pseudonimem Alice Springs. Choć z mężem pracowali w tym samym zawodzie, ich twórczość była jak ogień i woda. Helmut skupiał się na kobiecym ciele, w prowokacyjny sposób prezentując nagość na czarno-białych fotografiach. Wybierał przy tym wytworne, bogate wnętrza hoteli, czy ogromnych willi. June wyspecjalizowała się w portretach. Fotografowała bohaterów w ich naturalnym środowisku – w domach, ogrodach, tak aby czuli się jak najbardziej sobą. Przed jej obiektywem stawali nie tylko artyści i projektanci, ale także gwiazdy Hollywood: Yves Saint Laurent, Audrey Hepburn, Nicole Kidman, Catherine Denevue, Robert Mapplethorne czy Gore Vidal.

Kiedy w 2004 roku Helmut zmarł w wypadku samochodowym, to na June spoczęła odpowiedzialność powołania fundacji ich imienia. - Jest silna nie tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja – mówił o żonie Helmut Newton. Fotografka odeszła w wieku 97. lat.

June i Helmut Newton (Fot. Getty Images)

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij