Znaleziono 0 artykułów
12.06.2024

Nie żyje Françoise Hardy. Legendarna francuska piosenkarka miała 80 lat

12.06.2024
Nie żyje Francoise Hardy. Francuzska piosenkarka i aktorka zmarła w wieku 80 lat (Fot. Getty Images)

Françoise Hardy, wybitna francuska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka i modelka, zmarła w wieku 80 lat. Smutną wiadomość przekazał syn gwiazdy, Thomas Dutronc.

„Maman est partie” — „Mama odeszła” – napisał w mediach społecznościowych Thomas Dutronc, przekazując informację o śmierci Françoise Hardy, która zmarła 11 czerwca 2024 roku.

Zmarła Françoise Hardy, ikona francuskiej popkultury

Urodzona w 1944 roku w Paryżu Françoise Hardy zadebiutowała już jako nastolatka, stając się jedną z głównych postaci ruchu yé-yé w latach 60. Jej przeboje „Tous les garçons et les filles” oraz „It Hurts to Say Goodbye” przyniosły jej międzynarodową sławę. Była uwielbiana przez wielu znanych artystów - David Bowie otwarcie wyznawał swoją miłość do jej twórczości, Bob Dylan pisał dla niej miłosne wiersze, a Mick Jagger określał ją mianem „idealnej kobiety”.

Chociaż Françoise Hardy pojawiała się również na ekranie, w takich filmach jak „Grand Prix” czy „Co słychać, koteczku”, to jednak muzyka była jej największą pasją. W jednym z wywiadów przyznała, że jako młoda dziewczyna była „naiwna” i nie potrafiła odmówić znanym reżyserom, choć zawsze wolała muzykę od aktorstwa. 

W 2004 roku zdiagnozowano u niej raka, chorowała przez 20 lat. W 2018 roku wydała ostatni album „Personne d’Autre”.

Hela Kozak
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Nie żyje Françoise Hardy. Legendarna francuska piosenkarka miała 80 lat
Proszę czekać..
Zamknij