Znaleziono 0 artykułów
21.04.2025

Papież Franciszek nie żyje. Jorge Mario Bergoglio zmarł w wieku 88 lat

21.04.2025
(Fot. Lisa Maree Williams/Getty Images)

W poniedziałek wielkanocny rozległy się dzwony Bazyliki Św. Piotra i wtórujące im dzwonnice kościołów rzymskich, zamknięto wrota Spiżowej Spiżowej Bramy. W ten symboliczny sposób Państwo Watykańskie obwieściło światu śmierć papieża Franciszka. Argentyński duchowny rzymskokatolicki, jezuita, arcybiskup metropolita Buenos Aires, 266. papież i ósmy suweren Watykanu odszedł 21 kwietnia 2025 roku w wieku 88 lat.

W jednej z ostatnich odezw do wiernych wydanych za pośrednictwem urzędników Watykanu, papież Franciszek dziękował za modlitwy i bliskość, jaką czuł w trakcie hospitalizacji z powodu postępującej infekcji płuc. Bliskość to też słowo przewodnie jego pontyfikatu – potrafił skracać dystans, otaczać troską potrzebujących, piętnować chciwość duchowieństwa. Ta potrzeba współczucia i współodczuwania z czasem zaczęła się jednak rozmywać.

Papież Franciszek został wybrany papieżem po rezygnacji Benedykta XVI. Kim był Jorge Mario Bergoglio?

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 we Flores, ubogiej dzielnicy Buenos Aires w Argentynie jako najstarszy z pięciorga dzieci księgowego Maria José Bergoglio i Reginy Maríi Sívori. Od maleńkości był słabego zdrowia. Po pobycie w szpitalu w 1957 roku wstąpił do seminarium, a następnie dołączył do jezuitów. Prócz pełnienia posługi, zgłębiał nauki humanistyczne, obronił licencjat z filozofii, studiował literaturę i psychologię. W latach 1973-1979 był zwierzchnikiem argentyńskiego oddziału zakonu, by dekadę później zostać biskupem pomocniczym Buenos Aires. Następnie pełnił funkcje metropolity archidiecezji oraz kardynała.

Na papieża został wybrany 12 marca 2013 roku w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu i w niecodziennych okolicznościach – po niespodziewanej, a także pierwszej od 598 lat abdykacji poprzednika, Benedykta XVI (kapłan tłumaczył rezygnację brakiem sił, fizycznych oraz duchowych).

Pontyfikat. Zapowiadana rewolucja w Kościele rzymskokatolickim i godzące w mniejszości słowa papieża Franciszka

Imię, które przybrał - jako pierwszy papież w historii nazwał się Franciszkiem - miało być zapowiedzią wyczekiwanych zmian w instytucji Kościoła. Podobnie jak inspirujący go święty z Asyżu, głosił pokorę oraz troskę o ubogich. Zmiast w Pałacu Apostolskim zamieszkał w Domu św. Marty, piętnował chciwość duchowieństwa, kapitalizm i konsumpcjonizm. Poza tym podtrzymywał jednak tradycyjne poglądy duchowieństwa. Głosił ideę Kościoła otwartego, nauczał o potrzebie szacunku i niedyskryminowania osób LGBT+, przyznając jednocześnie, że „lobbowanie na rzecz homoseksualizmu jest złem”. Choć dopuścił kobiety do posługi w liturgii, ich wiodącą rolę określał jako „płodne przyjęcie, troskę, życiodajne poświęcenie”. I mimo że w rozmowie z Dominique Wolton spisanej w książce „Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie” mówił, że „żadna wojna nie jest sprawiedliwa. Sprawiedliwy jest tylko pokój”, 29 sierpnia 2023 roku, przemawiając do młodzieży rosyjskiej, zachęcił ją do kultywowania dziedzictwa Imperium. Kolejne wypowiedzi, w tym o „szczekaniu NATO u drzwi Rosji”, rzuciły podejrzenia, że głowa Kościoła sympatyzuje z Władimirem Putinem. 

W lutym 2025 roku papież Franciszek zachorował na obustronne zapalenie płuc

W połowie lutego papież Franciszek trafił do szpitala Gemelli w Rzymie z zapaleniem oskrzeli. Z pozoru lekka infekcja w krótkim czasie przerodziła się w obustronne zapalenie płuc. Przez kilka kolejnych tygodni duszpasterz dochodził do siebie w rzymskiej klinice. W połowie kwietnia papież opuścił szpital i kontynuował rekonwalescencję w rezydencji Casa Santa Marta. W poniedziałek wielkanocny rzecznik prasowy Watynaku poinformował, że Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku. 

Jedną z ostatnich decyzji duchownego było przedłużenie kadencji włoskiego kardynała Giovanniego Battisty Re na stanowisku dziekana Kolegium Kardynałów. To właśnie on będzie nadzorować przygotowania do konklawe. „Ruch ten kontrowersyjnie ominął zaplanowane głosowanie najwyższych kardynałów nad kolejnym dziekanem i miał na celu zapewnić, że proces przebiegnie zgodnie z życzeniami Franciszka”, podają źródła, na które powołuje się włoski magazyn „Politico”.

Pola Dąbrowska
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Papież Franciszek nie żyje. Jorge Mario Bergoglio zmarł w wieku 88 lat
Proszę czekać..
Zamknij