Znaleziono 0 artykułów
11.10.2022

Madonna na unikatowych zdjęciach Kenjiego Wakasugiego

11.10.2022
Fot. KENJI WAKASUGI / LA GALERIE DE L’INSTANT / IPPODO GALLERY

Dziś królowa popu, artystka z największą liczbą płyt sprzedanych w historii (ponad 400 mln egzemplarzy) i ikona stylu, która wciąż wymyśla siebie na nowo, choć zawsze pozostaje ekscentryczna, prowokacyjna i zbuntowana. Kiedy na początku lat 80. szturmem wkroczyła na scenę, jeszcze nikt nie wiedział, że na topie będzie utrzymywać się przez dekady. Taką Madonnę, z początków kariery, uchwycił Kenji Wakasugi. Jego fotografie pokazano w paryskiej Galerie de L’instant.

Data premiery filmowej biografii Madonny, którą gwiazda sama wyreżyseruje, nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że fabuła ma się skupiać na przełomowej dla piosenkarki trasie koncertowej „Blonde Ambition” z 1990 roku. Początki kariery królowej popu można jednak było zobaczyć na wystawie Galerie de L’instant, prezentującej fotografie Kenjiego Wakasugiego z pierwszej japońskiej trasy koncertowej wokalistki w 1985 roku. 

Debiutująca Madonna, prawdziwa ikona popu, była dla młodego pokolenia, które ją odkryło, niczym trzęsienie ziemi. Poza umiejętnościami muzycznymi uwagę przyciągał jej styl. Piosenkarka zakładała gorsety, fluorescencyjne rękawiczki, skórzane bransoletki i krzyże. Jak wyjaśnia Julia Gragnon, dyrektorka Galerie de L’instant i od dekad fanka artystki, zarówno dla niej, jak i dla wielu innych nastolatków Madonna była „ogromnym szokiem kulturowym”, a jednocześnie źródłem inspiracji napędzanej niesamowitymi kostiumami scenicznymi i prowokacyjnymi sesjami zdjęciowymi. Jedno jest pewne: wokalistka uwodzi lub niepokoi, ale nigdy nie przestaje zaskakiwać.

Wystawa w Galerie de L’instant przenosiła gości do Tokio lat 80. W 1985 roku Madonna po raz pierwszy poleciała do Japonii, by promować swój drugi album, „Like a Virgin”. Podczas sesji dla „Playboya” została sfotografowana przez Kenjiego Wakasugiego. W 45 minut udało mu się uchwycić intrygującą siłę stojącej przed nim młodej artystki – przyszłej ikony. Trzydzieści siedem lat później fotografie te zostały odnalezione i wystawione w paryskiej dzielnicy Marais. Była to doskonała okazja, by ponownie zobaczyć gwiazdę z początków jej kariery, ale też by zanurzyć się na chwilę w tej radosnej, skandalizującej aurze, w której Madonna tak dobrze się czuje i którą tak umiejętnie kreuje.

Wystawa „Madonna – 1985 by Kenji Wakasugi” czynna była od 28 czerwca do 2 października 2022 w Galerie de L’instant przy rue de Poitou 46 w Paryżu.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.fr.

Marthe Mabille
Proszę czekać..
Zamknij