Znaleziono 0 artykułów
21.11.2018

Piękne i pożyteczne

21.11.2018
Warszawskie Targi Książki Artystycznej (Fot. Materiały prasowe)

Ostatni weekend listopada spędzamy na Warszawskich Targach Książki Artystycznej w poszukiwaniu inspirujących artbooków, które idealnie sprawdzą się na prezent – dla najbliższych, ale także dla siebie. 

Na pytanie, czym jest książka artystyczna, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, za określeniem tym kryją się publikacje, do powstania których przyczynili się artyści, graficy i designerzy wykorzystujący formę książki jako plastyczne medium. Przywiązując szczególną wagę do szlachetności papieru, oryginalnej typografii, palety barw, techniki drukarskiej czy kompozycji treści, tworzą niekonwencjonalne obiekty wydawane nierzadko w ograniczonej liczbie egzemplarzy, a nawet białe kruki. Historia sztuki zna wiele tego typu dzieł, jak choćby awangardowy poemat chromatyczny Soni Delaunay i Blaise’a Cendrarsa z 1913 roku, konceptualny fotoalbum „Twentysix Gasoline Stations” Eda Ruscha, czy rzeźbiarskie książki o trójwymiarowym wnętrzu Tauby Auerbach. Z drugiej strony, mianem artbooków określa się także pozycje wydawnicze tematycznie związane z kulturą wizualną: sztuką, wzornictwem, fotografią, architekturą, grafiką użytkową i modą. Jednak definicja książki artystycznej nie ogranicza się wyłącznie do powyższych dwóch rodzajów. Obejmuje bowiem różnorodne publikacje, których wspólnym mianownikiem jest niezwykła dbałość o wysmakowaną formę idącą ramię w ramię z wartościową treścią.

Warszawskie Targi Książki Artystycznej (Fot. Materiały prasowe)

Ostatni weekend listopada upłynie pod znakiem Warszawskich Targów Książki Artystycznej. To już trzecia edycja wspólnego przedsięwzięcia księgarni Bookoff i rocznika Print Control. Swoje najlepsze publikacje zaprezentują muzea, galerie sztuki, fundacje, niezależne kolektywy wydawnicze współpracujące z artystami oraz inne instytucje kultury z Polski, krajów Europy, ze Stanów Zjednoczonych i Hong Kongu. W tegorocznej odsłonie udział wezmą między innymi: Aperture Foundation, CSW Zamek Ujazdowski, Karakter, Ostrøv, Prestel Publishing, Rizzoli, Thames & Hudson, Vitra Design Museum czy Yale University Press. Łącznie WTKA zgromadzą ponad 80 wystawców. – To wydarzenie nie tylko dla kolekcjonerów, ale również dla wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z ciekawszą stroną polskiego rynku wydawniczego – informują organizatorzy.

Warszawskie Targi Książki Artystycznej (Fot. Materiały prasowe)

Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty na Targach? Interesujące propozycje książkowe można mnożyć. Za sprawą Galerii Arsenał w Białymstoku i lokal_30 do rąk czytelników trafi „Ja po rzeźbach nie płaczę”, pierwsza monografia artystki Karoliny Breguły, autorki fotografii, instalacji, happeningów, realizacji wideo. Miłośnicy rodzimej architektury oraz urbanistyki powinni rozglądać się za książką Emilii Kiecko „Przyszłość do zbudowania. Futurologia i architektura PRL” (wyd. Bęc Zmiana) będącą wyczerpującą refleksją nad polskim wizjonerstwem budowlanym lat 60. i 70. XX wieku. Nie lada rarytasem dla kinomaniaków okazać się może „The Wes Anderson Collection: Isle of Dogs” (Abrams Books) – album gromadzący fotografie, storyboardy, grafiki koncepcyjne oraz wywiad z reżyserem „Wyspy Psów”. Ceniących wizualną narrację zaciekawi komiks „Jarmil” (wyd. Centrala) – debiut czeskiego ilustratora Marka Rubeca. Z kolei „Małe obrazy” to zbiór malarskich prac Przemka Mateckiego, które – zreprodukowane w oryginalnej skali – wydała galeria Raster. Na targach nie zapomniano o publikacjach dla najmłodszych, bodaj najbardziej wymagających czytelników. Łukasz Gorczyca napisał, a Krzysztof Gawronkiewicz opatrzył rysunkami książkę „Bałwan w lodówce” (wyd. Fundacja Sztuki Polskiej ING) wyjaśniającą dzieciom osobliwości sztuki współczesnej. To zaledwie kilka spośród setek publikacji godnych polecenia.

Warszawskie Targi Książki Artystycznej (Fot. Materiały prasowe)

W program Warszawskich Targów Książki Artystycznej na stałe wpisały się również panele dyskusyjne, wykłady oraz spotkania z autorami i wydawcami. Nie zabraknie ich także w tym roku. Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na debatę wokół monografii poświęconej jednemu z tuzów polskiego designu – „Wojciech Zamecznik. Projektowanie totalne”. Nicolas Grospierre zaprezentuje swój najnowszy architektoniczny fotoalbum „Modern Spaces”, którego tajemnice zdradzał już na łamach Vogue.pl. Z rozmowy z Edgarem Bąkiem, Marcinem Dudziakiem oraz Moniką Pakulską dowiemy się, jak książka odzwierciedla sztukę kolekcjonowaną przez kancelarię prawną White & Case. W tegorocznej odsłonie WTKA ważne miejsce zajęły komiks i powieść graficzna. Warto wobec tego wziąć udział w dyskusji dotyczącej wyjątkowej antologii polskiego komiksu feministycznego – „Krew”.

Niektórzy przyznają, że zapach farby drukarskiej wywołuje w nich dreszczyk emocji, inni z namaszczeniem głaszczą płócienne oprawy lub frenetycznie wertują papierowe stronice, doceniając projektowy warsztat. Nie sądźmy jednak po okładce. Książka artystyczna stanowi estetyczny przedmiot-fetysz, ale i źródło niebanalnych treści. To wartościowy prezent dla siebie i bliskich. Warszawskie Targi udowadniają, że zapotrzebowanie na artbooki nie gaśnie. Przeciwnie, ich popularność rośnie. Wchodzą w skład domowych bibliotek, zagajają rozmowę, towarzyszą w podróży, czytane są na dobranoc. Stają się aktywną częścią codziennego życia, a nie tylko dekoracją kawowego stolika.

Warszawskie Targi Książki Artystycznej odbędą się w dniach 24-25 listopada 2018 w studio „BABKA do wynajęcia” (ul. Młocińska 5/7). Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Targów jest bezpłatny.

Wojciech Delikta
Proszę czekać..
Zamknij