Znaleziono 0 artykułów
19.01.2024

Pierwsze oficjalne portrety króla Fryderyka X i królowej Marii

19.01.2024
Król Fryderyk X i królowa Maria (Fot. Getty Images)

Opublikowano pierwsze oficjalne fotografie portretowe króla Fryderyka X i królowej Marii, którzy pozowali podczas sesji w Pałacu Christiansborg nie tylko samodzielnie, jako królewska para, ale również z dziećmi. Królowa Maria ma na sobie spektakularną białą suknię, znaną już ze zdjęć robionych po proklamacji 14 stycznia 2024.

Sesja fotograficzna, której efektem są oficjalne portrety króla Fryderyka X i królowej Marii, powstawała w Sali Tronowej Pałacu Christiansborg w Kopenhadze. Autorem fotografii, opublikowanych na oficjalnym profilu instagramowym duńskiej rodziny królewskiej, jest Dennis Stenild, a zdjęcia powstały niedługo po koronacji Fryderyka.

Pierwsze portrety króla Fryderyka X i królowej Marii

Para królewska pozowała do portretów nie tylko samodzielnie, ale również w towarzystwie rodziny: następcy tronu księcia Krystiana oraz księżniczki Izabeli, księcia Vincenta i księżniczki Józefiny.

Członkowie rodziny królewskiej występują w strojach, które mieli na sobie podczas proklamacji oraz występu przed Duńczykami na balkonie Pałacu Christiansborg.

Królewskie stylizacje na oficjalnych portretach

Królowa Maria znana ze swojego stylu, którym wyróżniała się wcześniej jako księżna, miała na sobie spektakularną białą suknię z długimi rekawami, rozkloszowanym dołem, woalem, opadającym z tyłu na jedno ramię. Strój autorstwa młodego duńskiego projektanta Soerena Le Schmidta ozdabiały brylantowy order i broszka na pasku, a dodatkami w tej stylizacji były też rubinowe kolczyki i biżuteryjna ozdoba, podkreślająca upięcie włosów.

Tradycyjny czarny mundur króla Fryderyka przepasany został tego uroczystego dnia niebieską szarfą z orderami.

Książę Krystian i książę Vincent pozowali w klasycznych granatowych garniturach. Księżniczka Izabela miła na sobie czerwoną sukienkę o długości za kolano, do której założyła czarne buty na obcasie ze spiczastymi noskami. Księżniczka Józefina wystąpiła w granatowej sukience o fasonie płaszcza, z dwoma rzędami złotych guzików, a do niej dopasowano Mary-Janes na obcasie, z kokardami.

Król Fryderyk i królowa Maria pełnią swoje nowe publiczne role od 14 stycznia 2024 roku, kiedy królowa Małgorzata II po 52 latach od objęcia władzy, ustąpiła z tronu ze względu na pogarszający się stan zdrowia i przekazała koronę synowi księciu Fryderykowi.

Karolina Jaźwińska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Pierwsze oficjalne portrety króla Fryderyka X i królowej Marii
Proszę czekać..
Zamknij