Znaleziono 0 artykułów
03.01.2024

Wszystko, co wiemy o koronacji duńskiego księcia Fryderyka i jego żony, księżnej Marii

03.01.2024
Duńska królowa Małgorzata II ogłosiła abdykację. Oto wszystko, co wiemy na temat przekazania korony księciu Fryderykowi i jego żonie, księżnej Marii. (Fot. Getty Images)

Pod koniec grudnia 2023 roku duńska królowa Małgorzata II ogłosiła, że 14 stycznia abdykuje. Najdłużej panująca żyjąca monarchini w Europie po 52 latach w roli głowy państwa postanowiła przekazać koronę swojemu synowi, zapowiadając tym samym pierwszy w historii kraju akt objęcia tronu po abdykacji. Przekazanie korony zaplanowano na 14 stycznia 2024 roku. Oto wszystko, co wiemy na temat przekazania korony księciu Fryderykowi i jego żonie, księżnej Marii.

Ogłoszona w noworocznym przemówienia królowej Małgorzaty II wiadomość o jej abdykacji wywołała zaskoczenie nie tylko wśród Duńczyków, ale także na europejskich dworach królewskich. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia monarchini zdecydowała się ustąpić ze stanowiska. Najstarszy syn monarchini, książę Fryderyk wraz z małżonką księżną Marią wstąpią na tron 14 stycznia 2024 roku. Data przekazania korony nie jest jednak przypadkowa. 14 stycznia 1972 roku – 52 lata temu – Małgorzata została głową rodu Glücksburgów po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX.

Urodzona w Australii księżna Maria zostanie królową Danii

14 stycznia duńską koronę obejmie książę Fryderyk, czyli najstarszy syn abdykującej monarchini. Wraz z nim na tronie zasiądzie pochodząca z Tasmanii księżna Maria, stając się tym samym pierwszą w historii Danii królową małżonką urodzoną w Australii. Zbliżająca się wielkimi krokami ceremonia jest więc niezwykle ekscytującym wydarzeniem nie tylko dla Duńczyków, ale także dla Australijczyków, którzy od momentu zawarcia związku małżeńskiego przez Marię i Fryderyka uważnie śledzą losy królewskiej pary.

Księżna Maria i książę Fryderyk (Fot. Getty Images)

Tradycje związane z ceremonią przekazania duńskiej korony

Zarówno Dania, jak i Wielka Brytania to monarchie konstytucyjne. Nie oznacza to jednak, że ceremonia objęcia tronu przez księcia Fryderyka i księżną Marię przypominać będzie koronację króla Karola III.

Kiedy 14 stycznia 1972 roku zmarł król Fryderyk IX, na mocy proklamacji młoda Małgorzata od razu została głową państwa. Ze względu na to, że przejęcie tronu nastąpiło w związku ze śmiercią jej ojca, moment był podniosły, ale skromny. I chociaż tym razem objęcie władzy nie następuje po śmierci monarchini, moment przekazania korony prawdopodobnie wyglądać będzie podobnie.

Duńska rodzina królewska zastępuje koronację aktem proklamacji

Przekazanie tronu w Danii następuje na mocy proklamacji. Akt ten polega na przyjęciu przez koronowanego monarchę nowych obowiązków oraz wykazaniu żalu związanego z odejściem poprzedniego władcy.

W myśl tradycji, proklamacja zapewne odbędzie się w kopenhaskim pałacu Christiansborg. Akt przekazania władzy nastąpi w obecności premierki, Mette Frederiksen. Nowy król powinien wygłosić tego dnia przemówienie z balkonu Amalienborgu, czyli oficjalnej rezydencji rodziny królewskiej. Podczas przemowy towarzyszyć mu będą królowa małżonka oraz dzieci – książę Christian, księżniczka Izabela oraz bliźnięta – książę Vincent i księżniczka Józefina.

W dniu proklamacji Małgorzaty II królowa przewodniczyła swojemu pierwszemu posiedzeniu Rady Państwowej. Możliwe, że wstępujący na tron książę Fryderyk w 2024 roku pójdzie w ślady matki.

Duńska królowa Małgorzata II ogłosiła abdykację (Fot. Getty Images)

Uroczysty bal w pałacu  Christiansborg

Historyczny dzień prawdopodobnie zwieńczony zostanie formalną uroczystością w pałacu Christiansborg. I choć nie będzie to tak wydarzenie na miarę koronacji króla Karola III, nie obejdzie się bez uroczystego balu lub bankietu. Tego dnia swoją obecnością monarchów w Kopenhadze na pewno zaszczycą członkowie innych europejskich rodzin królewskich. Wśród gości prawdopodobnie nie zabraknie księcia i księżnej Walii.

Dress code uroczystości proklamacji

Do tej pory przejęcie duńskiego tronu wiązało się ze śmiercią dawnego monarchy, więc strój nowych władców miał żałobny charakter. Tym razem książę Fryderyk i księżna Maria prawdopodobnie nie wystąpią w czerni. Z pewnością pokażą się jednak z królewskich kreacjach godnych tego historycznego wydarzenia.

Przyszła królewska para już podbiła serca Duńczyków

Królowa Małgorzata II uważana jest za jedną z najbardziej postępowych i nowoczesnych władczyń na świecie. Książę Fryderyk i księżna Maria z pewnością pójdą w ślady matki nowego króla – od dawna angażują się bowiem w życie społeczne poddanych. Serca Duńczyków podbiła księżna, która regularnie wyraża swoje wsparcie dla uchodźców, osób LGBT+ oraz kobiet.

Aleksandra Lipka
Proszę czekać..
Zamknij