Znaleziono 0 artykułów
05.05.2023

Relacja na żywo z koronacji króla Karola III

05.05.2023
(Fot. Getty Images)

W sobotę 6 maja z pałacu Buckingham w kierunku opactwa westminsterskiego w Londynie ruszy pierwsza od 70 lat procesja koronacyjna. Po zmarłej we wrześniu 2022 roku królowej Elżbiecie II na brytyjskim tronie oficjalnie zasiądzie jej syn, król Karol III. Monarcha zostanie koronowany wraz ze swoją żoną, królową małżonką Kamilą, która od tego momentu będzie posługiwać się tytułem „królowa”. Kto znajdzie się wśród 2 tys. zaproszonych gości? Jaką rolę podczas uroczystości odegra wnuk króla, książę George? Na jaki symboliczny hołd zdecyduje się Kate, księżna Walii? Od przejazdu reprezentacyjną aleją The Mall po wystąpienie rodziny królewskiej na balkonie pałacu Buckingham – relacjonujemy na żywo przebieg historycznego wydarzenia w Wielkiej Brytanii.

15.25

Ostatni punkt sobotniej ceremonii koronacyjnej – uroczyste wystąpienie brytyjskiej rodziny królewskiej na balkonie pałacu Buckingham. Na fotografiach m.in. król Karol III, królowa Kamila, księżniczka Anna oraz księżna Kate i książę William z dziećmi. Rozpoczyna się widowiskowy przelot samolotów wojskowych.

A już w niedzielę 7 maja odbędzie się koncert koronacyjny na zamku Windsor. Wśród wykonawców znajdą się: Andrea Bocelli, Lionel Richie, Katy Perry oraz zespół Take That. Zapraszamy na relację z wydarzenia po godzinie 21.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

14.51

Pałac Buckingham. Brytyjska para królewska odbiera salut od wojsk brytyjskich i Wspólnoty Narodów.

13.59

Przed królem i królową dwukilometrowa podróż do pałacu Buckingham, w którą udadzą się „niewygodną” karocą koronacyjną z 1762 roku. Za pojazdem będą podążać członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej oraz orszak 5 tys. żołnierzy wszystkich formacji.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

13.57

W opactwie westminsterskim rozbrzmiał hymn Wielkiej Brytanii „God Save the King”. Król Karol III w imperialnej koronie państwowej i królowa Kamila opuszczają kaplicę.

13.15

Wysadzana diamentami korona królowej Marii Teck spoczęła na głowie królowej Kamili. Więcej o historycznej biżuterii członkini brytyjskiej rodziny królewskiej przeczytasz pod linkiem.

(Fot. Getty Images)

13.10

Książę William składa hołd królowi Karolowi III poprzez przyklęknięcie przed monarchą i złożenie mu przysięgi wierności. 

13.02

Korona świętego Edwarda spoczęła na głowie króla Karola III.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

12.30

Księżna Kate oraz książę William z dziećmi, księżniczką Charlotte i księciem Louisem. Więcej o symbolicznym stroju księżnej Walii przeczytasz pod linkiem

(Fot. Getty Images)

12.00

Rozpoczyna się nabożeństwo. Ceremonii przewodniczy arcybiskup Canterbury Justin Welby.

W przeciwieństwie do trzygodzinnej koronacji królowej Elżbiety II, uroczystość honorująca Karola III potrwa około dwóch godzin i będzie składała się z następujących części: najpierw Karol III zostanie ogłoszony „niekwestionowanym królem”, monarcha złoży przysięgę poddanym i zostanie namaszczony przy użyciu olejku z oliwek ze Wzgórza Oliwnego w Jerozolimie. Następnie królowi zostaną przekazane insygnia władzy (miecz, berło, jabłko, pozłacana łyżka koronacyjna, złota laska), a na jego głowie spocznie wykonana w 1661 roku korona świętego Edwarda o wadze ponad 2 kilogramów.

Królowa Kamila zostanie z kolei ukoronowana wysadzaną diamentami koroną królowej Marii Teck z 1911 roku.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

11.57

Para królewska przybyła do opactwa. Podczas uroczystego pochodu szatę króla Karola III podtrzymywał jego wnuk, książę George, który występuje dziś w roli pazia monarchy.

11.56

Księżna Kate i księżniczka Charlotte w symbolicznych wieńcach

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

11.53

Na miejsce dotarł książę Harry. W opactwie syn króla Karola III zajął miejsce w trzecim rzędzie.

(Fot. Getty Images)

11.30

Ostatni goście schodzą się do opactwa westminsterskiego. Wśród nich znaleźli się: królowa Letycja i król Filip VI Hiszpański, książę Fryderyk z Danii i księżna Maria oraz królowa Rania z królem Abd Allah II ibn Husajnem.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

11.20

Uroczysta procesja koronacyjna ruszyła. Trasę w kierunku opactwa westminsterskiego król Karol III i Kamila, królowa konsorta, pokonają w nowoczesnej karocy z wbudowaną klimatyzacją, stworzonej na 60-lecie panowania królowej Elżbiety II. W tradycyjnej, złotej karocy koronacyjnej z 1762 roku małżeństwo będzie podróżować w drodze powrotnej. Na taki zabieg zdecydowano się, ponieważ, ta przeszło 200-letnia jest ponoć wyjątkowo niewygodna.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

11.06

Pogoda panująca w Londynie jest dziś typowo brytyjska.

(Fot. Getty Images)

10.45

Dotychczas żaden prezydent Stanów Zjednoczonych nie uczestniczył w koronacji brytyjskiego monarchy. Joe Biden postanowił podtrzymać tę tradycję. USA reprezentuje pierwsza dama mocarstwa Jill Biden.

(Fot. Getty Images)

10.40

Do opactwa westminsterskiego przybyła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

(Fot. Getty Images)

10.25

W tle przygotowań do koronacji trwają protesty przeciwników monarchii. Według informatorów brytyjskiego dziennika „The Guardian” policja aresztowała kilkoro członków antymonarchistycznej grupy Republic, w tym jej lidera Grahama Smitha.

(Fot. Getty Images)

10.17

W Londynie jest już też Katy Perry, która ma wystąpić podczas koncertu koronacyjnego na zamku w Windsorze. Artystce towarzyszy redaktor naczelny brytyjskiego „Vogue’a” Edward Enninful.

(Fot. Getty Images)

9.10

Przed opactwem westminsterskim gromadzą się już pierwsi goście. Wśród nich m.in. aktorka Emma Thompson oraz wokalista Lionel Richie.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

7.15

W sobotę rano do Londynu przybyło ponad 5 tysięcy żołnierzy wszystkich formacji. Wojsko weźmie udział w uroczystej procesji koronacyjnej, której trasa będzie wiodła z opactwa westminsterskiego przez reprezentacyjne aleje The Mall i Whitehall aż do pałacu Buckingham.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij