Znaleziono 0 artykułów
20.01.2024

Podcast „Osobiste rozmowy holistyczne”, s. 4, odc.7: Freediving

20.01.2024
(Fot. Jakub Pleśniarski)

Coraz więcej wiemy o prozdrowotnych korzyściach płynących z regularnego freedivingu, czyli rodzaju nurkowania polegającego na wstrzymywaniu oddechu do czasu wynurzenia się na powierzchnię, bez użycia butli. Jakie korzyści jeszcze niesie? Czy jest dla wszystkich i jak zacząć?

Freediving może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, zwiększa wydolność serca i dostarczanie tlenu do tkanek. Co ciekawe, badanie naukowe na freediverach wykazało, że nurkowie ci charakteryzują się obniżonym poziomem stresu, niepokoju i negatywnej afektywności w porównaniu z osobami, które freedivingu nie doświadczały. Co dokładnie dzieje się na poziomie fizycznym i psychicznym podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu?

Martin Petrus jest nauczycielem oddechu i jogi, instruktorem freedivingu. Po spotkaniu z Wimem Hofem postanowił dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z wzorców oddychania w zarządzaniu stanami psychicznymi i emocjonalnymi. Rozszerzył tę wiedzę o fizjologię układu oddechowego opracowaną przez Patricka McKeowna, założyciela Oxygen Advantage. Stosując Oddychanie Integracyjne, Martin nieustannie bada, w jaki sposób ludzie mogą skorzystać zarówno z podejścia naukowego, jak i duchowego. Martin regularnie prowadzi warsztaty, podczas których koncentruje się na treningu myślenia z wykorzystaniem oddechu i ekspozycji na zimno. Prowadzi także szkolenia dla sportowców w zakresie nowoczesnych metod treningu hipoksycznego i tradycyjnych technik pranajamy. Freediving jest ważną częścią życia Martina. Dużo czasu spędza w wodzie na treningach, uczeniu i startach w zawodach.

Zobacz także:

Orina Krajewska
Proszę czekać..
Zamknij