Znaleziono 0 artykułów
15.06.2020

Polka w inicjatywie łączącej międzynarodowych projektantów

15.06.2020
(Fot. Materiały prasowe)

Dizajnerzy z całego świata, w tym Polka Maria Jeglińska, w ramach projektu „Connected” zbadają, jak zmieniły się sposoby działania projektantów mebli i ich wykonawców podczas pandemii.

Pandemia koronawirusa w znaczący sposób zmieniła metody pracy artystów. W świecie designu projektanci i wykonawcy musieli dostosować procesy pracy do zdalnej komunikacji, wykorzystując nowe technologie. Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), zakład produkcji mebli Benchmark oraz Muzeum Designu w Londynie zaprosili projektantów do wspólnego działania.

 

W ramach inicjatywy „Connected” dziewięcioro projektantów stworzy stoły i krzesła lub innych siedziska, które spełnią oczekiwania i potrzeby związane z pracą i życiem w domu. Zaproszeni do projektu dizajnerzy zarejestrują swoją pracę, a nagrania będą regularnie udostępniane na stronie internetowej projektu i w mediach społecznościowych. Zostaną także wykorzystane w filmie dokumentalnym, który opowiadać będzie o procesie twórczym projektantów.

Wszystko po to, by sprawdzić, jak pandemia zmieniła sposób pracy. 

– Aktualnie ważne jest odkrywanie nowych sposobów pracy zdalnej i tworzenia na odległość. To nie tak, że po raz pierwszy tworzymy meble przy użyciu cyfrowych narzędzi komunikacji, ale po raz pierwszy projektujemy meble w pełni cyfrowym środowisku, bez możliwości odwiedzania warsztatu przez projektantów – powiedział Sean Sutcliffe, założyciel zakładu Benchmark Furniture. – Ciekaw jestem, jak okres zamknięcia wpłynął na sposób myślenia projektantów o procesie tworzenia produktu. W jaki sposób praca z domu wpływa na myślenie o meblach w naszych domach i ich właściwości funkcjonalne – dodał Sutcliffe.

Sposób prowadzenia projektu sam w sobie będzie wyzwaniem w zakresie innowacyjnego podejścia do pracy z amerykańskim drewnem liściastym. Zarówno projektanci, jak i wykonawcy mebli z zakładu Benchmark, mierzyć się będą z ograniczeniami wynikającymi z wyłącznie cyfrowej komunikacji. Projektanci będą współpracować z pracownikami Benchmarku w hrabstwie Berkshire w Anglii, w dwuosobowych zespołach. Zwrócą szczególną uwagę na wpływ produkcji na środowisko, tworząc szczegółowe podsumowania pracy. 

W projekcie „Connected” wezmą udział: Maria Jeglińska (Polska), Maria Bruun (Dania), Jaime Hayon (Hiszpania), Sabine Marcelis (Holandia), Sebastian Herkner (Niemcy), Ini Archibong (Szwajcaria), Heatherwick Studio (Wielka Brytania), Studio Swine (Wielka Brytania/Japonia) i Studiopepe (Włochy). 

Efekt projektu zobaczymy jesienią w Muzeum Designu w Londynie.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij