Znaleziono 0 artykułów
17.05.2021

Polska najbardziej homofobicznym krajem UE

17.05.2021
(Fot. Tomasz Kawka/East News)

Zgodnie z raportem ILGA-Europe, badającym poziom równouprawnienia osób LGBTI na terenie Europy, Polska jest najbardziej homo- i transfobicznym krajem UE. – Niska pozycja Polski odzwierciedla prawną pustkę, w której żyją dziś osoby LGBT+. Prawo nas nie chroni, a nasze wolności obywatelskie są zagrożone – mówi adwokat Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii.

W oparciu o analizę krajowego prawodawstwa stowarzyszenie ILGA-Europe opublikowało wyniki corocznego raportu badającego równouprawnienie osób LGBTI w Europie. Polska drugi raz z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród państw UE, zdobywając zaledwie 13 proc. Mimo stosowania się władz do „zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na tożsamość płciową” oraz możliwości „zmiany imienia bez ograniczeń wiekowych”, wynik kraju obniżył się o 3 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku. Wpływ na to miały tzw. uchwały anty-LGBT, łamanie wolności obywatelskich (w tym areszty i zatrzymania w trakcie pokojowych protestów i manifestacji) oraz brak działań w kwestii prawa do azylu i możliwości przejścia procedury uzgodnienia płci przez uchodźców nieposiadających polskiego obywatelstwa.

Nasze wolności kurczą się w zastraszającym tempie. Trzeba powiedzieć to wprost: jeśli trend się utrzyma, spadniemy w rankingu do poziomu Rosji – mówi Justyna Nakielska z Kampanii Przeciw Homofobii. W rzeczywistości, w skali Europy, gorszy wynik uzyskały jedynie Białoruś (12 proc.), Monako (11 proc.), Rosja (10 proc.), Armenia (8 proc.), Turcja (4 proc.) oraz Azerbejdżan (2 proc.). – Niska pozycja Polski w rankingu odzwierciedla prawną pustkę, w której żyją dziś osoby LGBT+. Prawo nas nie chroni, nie rozpoznaje, jest ślepe na nasze istnienie. To przeradza się w systemową dyskryminację – dodaje adwokat Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii.

Wzrost homo- i transfobii nie dotyczy jedynie Polski. – W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy w Europie nasilenie represji politycznych wobec osób LGBTI, gwałtowny wzrost trudności społeczno-ekonomicznych oraz szerzenie się nienawiści w stosunku do społeczności LGBTI zarówno na ulicach jak i w Internecie – mówi Evelyne Paradis, dyrektorka ILGA-Europe.

Optymizmem napawają utrzymujące się dobre wyniki zachodnich sąsiadów. Malta szósty raz z rzędu została uznana krajem o najbardziej równościowym prawie w Europie (94 proc). Na podium znalazły się jeszcze Belgia (74 proc.) i Luksemburg (72 proc.).

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij