Znaleziono 0 artykułów
15.05.2024

Polska znów najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej według ILGA

15.05.2024
Smutne wyniki tęczowego raportu ILGA. Polska znów najbardziej homofobiczna w Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)

Smutne wyniki tęczowego rankingu ILGA. W 2024 roku  Polska po raz kolejny jest najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Co mówi to o nas i naszym społeczeństwie?

Jak co roku z niepokojem czekaliśmy na wyniki rankingu „Rainbow Map”, który od 2009 przygotowuje ILGA-Europe zrzeszająca organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. Co roku ranking publikowany jest w okolicach 17 maja, czyli IDAHOBIT – Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii.

Wyniki rankingu „Rainbow Map” 2024 ILGA-Europe – Polska znów ma powód do wstydu

Tęczowy ranking „Rainbow Map” uwzględnia 49 krajów i jest konsultowany przez organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. Tegoroczny ranking z polskich organizacji konsultowały Kampania Przeciw Homofobii (KPH) oraz Fundacja Trans-Fuzja. Jakie są wyniki rankingu ILGA-Europe w 2024 roku?

Niestety po raz kolejny mamy powód do wstydu. Wśród państw Unii Europejskiej Polska zajęła ostatnie miejsce jako najbardziej homofobiczny kraj z wynikiem 18%. Zaraz za nami znalazły się Rumunia (19%) i Bułgaria (23%). Zajęliśmy też 41. na 49. w ogóle w towarzystwie takich państw, jak Rosja, Białoruś czy Azerbejdżan, gdzie nagminnie łamane są prawa człowieka. Polska jako demokratyczny kraj należący do Unii Europejskiej od dawna powinna zadbać o prawa mniejszości będące prawami człowieka. Zmiana rządów nie wpłynęła jeszcze na poprawę naszych wyników w jednym z najważniejszych rankingów dotyczących równości w naszym regionie.

Katrin Hugendubel, dyrektorka ds. rzecznictwa w ILGA-Europe, przypomina, że w całej Europie osoby LGBTI są wciąż celem mowy nienawiści i przemocy, a prawa człowieka są stale naruszane. Mimo tego wiele krajów w całym regionie wciąż zwleka z dalszymi działaniami w zakresie ochrony prawnej i nie odnawia swoich zobowiązań w ramach krajowych strategii i planów działania.

Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej w 2024 roku – co to mówi o naszym społeczeństwie i prawodawstwie?

Ranking „Rainbow Map” ILGA-Europe oparty jest na twardych danych pochodzących z analizy krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Obejmuje on kategorie: „Równość i zakaz dyskryminacji”, „Rodzina”, „Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści”, „Uzgodnienie płci i integralność cielesna”, „Integralność cielesna osób interpłciowych”, „Wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji)”, „Prawo do azylu”.

Polska, po raz kolejny, znalazła się na ostatnim miejscu wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Znamiennym jest brak jakichkolwiek przyznanych punktów w kategorii „rodzina” i „przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści”. Oznacza to brak jakiejkolwiek ochrony tęczowych rodzin oraz osób, które doświadczają nienawiści fizycznej i psychicznej we własnych domach i przestrzeni publicznej – komentuje wyniki tęczowego raportu ILGA Julia Kata z Fundacji Trans-Fuzja.

Przedstawicielki i przedstawiciele KPH przypominają z kolei, że członkostwo w UE zobowiązuje i warto o tym pamiętać w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. – Przypominamy, że Unia Europejska to przede wszystkim wartości, takie jak równość, niedyskryminacja, poszanowanie praw człowieka. Polska już od 20 lat jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, dlatego też najwyższy czas, aby polskie prawo gwarantowało poszanowanie tych wartości i chroniło prawa osób LGBT+. Posłom i posłankom koalicji rządzącej przypominamy o tym, że swoje mandaty otrzymali dzięki głosom osób, które opowiedziały się za pewną wizją Polski – demokratycznej i bezpiecznej dla wszystkich. Dlatego tym bardziej apelujemy o niezwłoczne wprowadzenie niezbędnych zmian prawnych, tak żeby społeczność LGBT+ była w Polsce bezpieczna – podkreślają przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii.

Paulina Klepacz
Proszę czekać..
Zamknij