Znaleziono 0 artykułów
02.06.2021

Dzień z historią polskiej mody

02.06.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Co szczególnego jest w polskiej modzie? Jak dziś możemy korzystać z jej historii? Czy znamy tę historię? Co powinniśmy znać? To tylko niektóre z zagadnień, o których będą rozmawiać gościnie i goście podczas konferencji „Z rozsądkiem i polotem. Dzień z historią polskiej mody”, która towarzyszy premierze albumu „Reason and Flair. A Century of Fashion in Poland”. Książka powstała w wyniku współpracy wydawnictwa OsnoVa i Instytutu Adama Mickiewicza. Panele, które odbędą się w sobotę w warszawskiej Big Book Cafe, będzie można oglądać na Facebooku „Vogue Polska” i YouTubie. Start o 11. 

„Dlaczego moda jest ważna? Od codziennego wkładania skarpetek po fashion studies” – to temat pierwszej rozmowy, w której spotkają się dr hab. Justyna Jaworska z Instytutu Kultury Polskiej UW, dr Aleksandra Jatczak-Repeć z Katedry Mody ASP w Warszawie i redaktorka prowadząca albumu Karolina Sulej

Uczestniczki panelu spróbują znaleźć odpowiedź na pytania, czym jest moda, dlaczego w Polsce wciąż wielu uważa ją za dziedzinę błahą i marginalną oraz w jaki sposób moda istnieje w naszych domach. 

„Rozsądek i polot, czyli w jaki sposób opowiadać o polskiej historii poprzez modę” – o tym podyskutują autorki tekstów z albumu „Reason and Flair”: dr Agata Zborowska z Instytutu Kultury Polskiej UW, reporterka i pisarka Aleksandra Boćkowska oraz eseistka Olga Drenda. Karolina Sulej zapyta je, co, dlaczego i w jaki sposób warto mówić o historii danego kraju w perspektywie antropologii mody. 

„Polska niepodległa, moda niepodległa? Wolność i zniewolenie poprzez strój” – podczas tego panelu spotkają się krytyk i kurator Marcin Różyc i Monika Kędziora z marki Acephala. Aleksandra Jatczak spyta ich, czym jest wolność w modzie, czy możliwa jest niezależność artystyczna i ekonomiczna, kiedy moda wyklucza i stygmatyzuje. Wspólnie zastanowią się, czy moda potrzebuje mecenatu państwa i, wreszcie, czy więcej mówi o demokracji, czy może bywa narzędziem w rękach autorytaryzmów. 

Konferencja „Z rozsądkiem i polotem. Dzień z historią polskiej mody” odbędzie się dzień po 32. rocznicy wyborów, które przyniosły Polsce demokrację. To dobra okazja, by przypomnieć, jak przez trzy dekady zmieniała się polska moda. W panelu „Sztafeta pokoleń projektantów – konfrontacja czy przepływ?” spotkają się projektanci Joanna Klimas i Jan Chodorowicz. Opowiedzą o inspiracjach i trudnościach, a także zastanowią się, czy najmłodsza generacja twórczyń i twórców potrzebuje jeszcze polskich kontekstów.

W sobotę od 11 do 17 widzimy się przy monitorach. Do zobaczenia! 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij