Znaleziono 0 artykułów
10.07.2023

Świat wierszy Wisławy Szymborskiej w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego

10.07.2023
Spektakl o Wisławie Szymborskiej w Teatrze im. J. Słowackiego (Fot. Bartłomiej Barczyk)

Poezja Wisławy Szymborskiej od zawsze zwracała uwagę swoją ponadczasowością. Dzięki wyjątkowemu jubileuszowi (by uczcić setną rocznicę jej urodzin, noblistkę oficjalnie ogłoszono patronką roku 2023), coraz więcej osób odkrywa jej wiersze i ich autorkę na nowo. Udało się to także twórcom spektaklu „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” z krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego.

– Poezję Szymborskiej i jej twórczość znałam bardzo słabo. To była szkolna wiedza oparta na kilku wierszach i informacji o Noblu. Powoływanie jej świata na scenie to jedna z najbardziej fascynujących podróży – zdradza Agnieszka Przepiórska, która wciela się w rolę Szymborskiej. Dodaje, że noblistka stała się dla niej przewodniczką po zawiłościach codzienności, wzbudziła „ciekawość w odkrywaniu zwykłości i zachwytu rzeczami najprostszymi, bycia tu i teraz”.

Spektakl o Wisławie Szymborskiej w Teatrze im. J. Słowackiego (Fot. Bartłomiej Barczyk)

Jak opowiedzieć o Wisławie Szymborskiej tak jak sama by chciała? Bez nadęcia i emfazy

W spektaklu „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” realizm miesza się z oniryzmem. Na scenie oglądamy zarówno Kornela Filipowicza, największą miłość Szymborskiej, jak i Nieujawniony Podmiot Liryczny. Za reżyserię spektaklu odpowiedzialna jest Anna Gryszkówna, która na co dzień pracuje jako aktorka zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Nad merytorycznym aspektem przedstawienia czuwał sam Michał Rusinek, sekretarz Szymborskiej. Na deski teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie spektakl powróci już we wrześniu.

Maja Kierul
Proszę czekać..
Zamknij