Znaleziono 0 artykułów
02.03.2020

Startuje kolejna edycja Festiwalu Scenarzystów Script Fiesta

Festiwal Scenarzystów Script Fiesta (Fot. materiały prasowe)

Już po raz dziewiąty w kinie Elektronik i Warszawskiej Szkole Filmowej odbędzie się wydarzenie dla profesjonalnych scenarzystów i pasjonatów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kinem. Od 3 do 8 marca na uczestników czekają panele, wykłady i spotkania. 

W branży filmowej mówi się, że „czego nie ma na papierze, nie ma później na ekranie”. Choć zazwyczaj najwięcej pochwał zbierają reżyserzy, film jest efektem pracy całego zespołu, w tym scenarzystów. Wiele produkcji zawdzięcza swój sukces dobrze napisanej historii, którą później umiejętnie przeniesiono na ekran. Z myślą o profesjonalnych scenarzystach i pasjonatach kina, którzy chcieliby spróbować swoich sił w pisaniu filmowych historii, powstał Festiwal Scenarzystów Script Fiesta. 

Dziewiąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3-8 marca w kinie Elektronik i Warszawskiej Szkole Filmowej. Jak co roku w ramach wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty oraz spotkania z ludźmi z branży. Wśród tegorocznych gości festiwalu znaleźli się, m.in. nominowany do Oscara Luke Davies („Mój piękny syn”, „Lion. Droga do domu”), Mateusz Pacewicz, scenarzysta „Bożego Ciała”, i Marta Szymanek (serial „Wataha” i nadchodząca seria "Odwilż" Xawerego Żuławskiego).

W ramach festiwalu odbędzie się również spotkanie z Jakubem Żulczykiem, autorem powieści „Ślepnąc od świateł”, który opowie, dlaczego każdy pisarz powinien choć raz w karierze spróbować przenieść swoją powieść na ekran. W trakcie wydarzenia krytyk filmowy Michał Oleszczyk rozłoży na czynniki pierwsze scenariusz świątecznego klasyka „Kevin sam w domu”, a Gabriela Muskała opowie o tym, jak praca dramatopisarki i scenarzystki wpływa na jej warsztat aktorski. 

Podczas otwarcia festiwalu odbędzie się również przedpremierowy pokaz filmu „Zdrajca” Marco Bellocchia, który w ubiegłym roku otrzymał nominację do Złotej Palmy w konkursie głównym festiwalu Cannes. Z kolei na zamknięciu Script Fiesta po raz pierwszy zostanie zaprezentowana zremasterowana wersja filmu „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka, legendy polskiego scenopisarstwa i gościa festiwalu. 

(Fot. materiały prasowe)

Script Fiesta to jedyny w swoim rodzaju festiwal filmowy, który daje możliwość i narzędzia, by samemu zacząć pisać scenariusze, który nie skupia się tylko na projekcjach filmów, ale oferuje także warsztaty, spotkania branżowe, panele dyskusyjne i masterclassy, zachęca i inspiruje do własnej twórczości albo także pozwala lepiej zrozumieć film czy serial. To też festiwal dla profesjonalistów, którzy mogą doskonalić swoje umiejętności – mówi Kasia Malinowska, dyrektorka artystyczna Script Fiesta. – Staramy się sztukę scenariusza potraktować maksymalnie szeroko i zwrócić uwagę wszystkim, zarówno widzom, jak i branży filmowej, że to od pracy scenarzysty czy scenarzystki zaczyna się film, ale zawsze jest to też praca zbiorowa, stąd spotkania z twórcami gier i dzieł interaktywnych z 11 bit studios, aktorką Gabrielą Muskałą czy operatorką filmową Jolantą Dylewską. ​

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Startuje kolejna edycja Festiwalu Scenarzystów Script Fiesta
Proszę czekać..
Zamknij