Znaleziono 0 artykułów
07.07.2019

Stylizacje filmowe, które są modne do dziś

07.07.2019
Kadr z filmu "Genialny Klan" (Fot. TOUCHSTONE PICTURES / AlbumEAST NEWS)

Wąskie okulary, szerokie spinki do włosów, rozbudowane marynarki – dzisiejsze katalogi największych domów mody są przepełnione produktami, które dobrze znamy z filmów i seriali. To zestawienie przypomina, że wiele współczesnych elementów naszej garderoby pochodzi prosto z produkcji Woody’ego Allena lub Francisa Forda Coppoli.

Rozbudowane marynarki – ,,Śmiertelne zauroczenie” (1988)

Kadr z filmu „Śmiertelne zauroczenie” i marynarka Magdy Butrym (Fot. East News i materiał prasowe)

„Śmiertelne zauroczenie” to kwintesencja amerykańskiego kina dla nastolatek. Narracja filmu skupia się na czterech okrutnych dziewczynach, które rządzą swoim liceum. Bohaterki trzymają się ściśle własnego kanonu ubioru, a głównym elementem ich garderoby są oversize’owe marynarki z szerokimi ramionami. Choć były kwintesencją mody lat 80., dziś ponownie stają się pożądanym elementem stylizacji. Zarówno czerwona marynarka Gucci, przypominająca szkolny mundurek, jak i rozbudowany żakiet od Magdy Butrym przywodzą na myśl stylizacje głównej bohaterki filmu, Heather Chandler.

Szerokie spinki do włosów – ,,Genialny klan” (2001)

Kadr filmu ,,Genialny klan” i akcesoria Simone Rocha (Fot. East News i materiały prasowe)

Kultowy komediodramat w reżyserii Wesa Andersona opowiada historię trojga uprzywilejowanych dzieci, które borykają się z nieobecnością ojca w ich dorosłym życiu. Najsłynniejsza stylizacja Margot Tenanbaum składa się z futra, brązowych mokasynów i torby Hermès Birkin, a jej fryzura „na boba” jest ozdobiona szeroką, czerwoną wsuwką. Dziś spinki ponownie wróciły do łask. W kolekcji Simone Rocha odnajdziemy ozdobę do włosów z czerwonymi koralikami, która wygląda niemal identycznie jak słynna spinka głównej postaci filmu, granej przez Gwyneth Paltrow.

Trzyczęściowe garnitury – ,,Ojciec chrzestny II” (1974)

Kadr z filmu ,,Ojciec chrzestny II” i garnitur Dolce & Gabbana (Fot. Getty Images i materiały prasowe)

Zdobył trzy Oscary, a Stanley Kubrick stwierdził, że to jeden z najlepszych filmów w historii kina. Druga część „Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli ukazuje losy Michaela Corleone po śmierci jego ojca. Wyrafinowane trzyczęściowe garnitury bohatera są symbolem jego świeżo nabytej władzy. Choć w dalszym ciągu ten model garnituru jest mniej popularny od jego dwuczęściowego odpowiednika, powoli powraca do mody. W kolekcji Dolce & Gabbana można znaleźć kilka wariantów wełnianego, trzyczęściowego garnituru.

Kadr z filmu ,,Matrix” (Fot. East News)

Wąskie okulary przeciwsłoneczne – ,,Matrix” (1999)

Kadr z filmu ,,Matrix” i okulary Gucci (Fot. East News i materiały prasowe)

Skórzany płaszcz do kostek, lateksowe spodnie i wąskie okulary to jeden z najmodniejszych kompletów tego sezonu. Dziś największe domy mody mają w swojej ofercie produkty nawiązujące do stylizacji Neo i Trinity z filmu „Matrix”. Jednym z najpopularniejszych trendów są obecnie wąskie okulary. To ulubiony letni gadżet celebrytek, między innymi Rihanny, Belli Hadid i Kendall Jenner. Popularny model okularów można znaleźć w aktualnym katalogu Gucci, Balenciagi i Prady, a Le Specs oferuje bardziej przystępną alternatywę.

Androgeniczna moda – „Annie Hall” (1977)

Kadr z filmu „Annie Hall” i Lady Gaga w garniturze Marca Jacobsa (Fot. Getty Images i East News)

Choć Woody Allen stwierdził w jednym z wywiadów, że nie przywiązuje wagi do stylizacji swoich postaci filmowych, to psychoanalityczna komedia „Annie Hall” była wyjątkiem od reguły. Ubrania głównej bohaterki – szerokie kremowe spodnie, kamizelki i oversize’owe krawaty od Ralpha Laurena – wypromowały gender fluidową modę i sprawiły, że androgeniczny ubiór wszedł do mainstreamu. W zeszłym roku Lady Gaga pojawiła się na spotkaniu „Women in Hollywood” w męskim garniturze od Marca Jacobsa i oznajmiła, że to właśnie w tym stroju czuje się sobą. Z kolei Ralph Lauren, który zdobył popularność po premierze filmu Allena, stworzył kolekcje na jesień–zimę 2017/18 inspirowaną ubiorem Annie Hall.

Iga Lis
Proszę czekać..
Zamknij