Znaleziono 0 artykułów
15.11.2023

„Szczeliny istnienia” na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

15.11.2023
Fot. Materiały prasowe

Przełomowy polski tekst feministyczny z lat 90. Jolanty Brach-Czainy wciąż inspiruje. Tym razem „Szczeliny istnienia” wracają jako sztuka w reżyserii Iwony Kempy. Premiera 17 listopada 2023 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Gdy „Szczeliny istnienia”, 200-stronicowy zbiór tekstów Jolanty Brach-Czainy, ukazały się po raz pierwszy w 1992 roku, szybko stały się wydarzeniem literackim. Książkę okrzyknięto „biblią feminizmu”, ale jej siłą był prywatny wymiar „filozofowania o codzienności”. Rutyna, błachostki, rytmy – sprzątanie, krzątanie, poranna toaleta. W słowach Brach-Czainy zwykłe czynności stawały się esencją życia.

Po przeszło 30 latach fascynacja tą optyką trwa. Niedawno w Warszawie otwarto wystawę Grażyny Szapocznikow i Teresy Rudowicz, której tytuł „Szczeliny istnienia” bezpośrednio odnosił prace artystek do pozycji Brach-Czainy. Teraz na 17 listopada Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na premierę spektaklu „Szczeliny istnienia”. Reżyserka Iwona Kempa, we współpracy z reżyserkami Dorotą Godzic, Martyną Krzysztofik, Natalią Strzelecką, Anną Tomaszewską, dokona adaptacji słynnego eseju.

Będziemy filozofować. Choć filozofowanie może się w tym wypadku wydać niewłaściwym słowem, ponieważ kojarzy się z głową, a tu chodzi o filozofowanie ciałem, filozofowanie o tym, czego i jak doświadczamy jako istoty cielesne – zapowiadają twórczynie i dodają: – O codziennym wysiłku, który jest istotą naszej egzystencji. W tym będziemy szukać sensu i właściwości naszego ludzkiego - żeńskiego istnienia. W egzystencjalnym konkrecie przybierającym postać ścierki, owocu wiśni czy kawałka mięsa.

Premiera „Szczelin istnienia” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się 17 listopada 2023 r., scena Dom Machin.  Kolejne spektakle: 18, 19, 21 listopada oraz 7, 8, 9, 10 grudnia 2023 r.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij