Znaleziono 0 artykułów
24.07.2023

Trening wysokogórski w Polsce

24.07.2023
Robert Motyka, artysta komediowy/Fot. Materiały prasowe

Za sprawą treningów w warunkach obniżonego stężenia tlenu zwiększa się wydolność organizmu i poprawia ogólne samopoczucie. Trening wysokogórski był jednak dotychczas wyłącznie domeną sportowców wyczynowych, którzy w ten sposób przygotowywali się do konkurencji wytrzymałościowych. W centrum hipoksyjnym AirZone pod Warszawą trenować w warunkach imitujących wysokość nawet do 8000 m n.p.m. może teoretycznie każdy.

– AirZone to miejsce dla wszystkich. Często spotykamy tu zawodowych sportowców, którzy wykorzystują panujące w AirZone warunki wysokogórskie do poprawy swojej formy, jednak przebywanie w warunkach symulacji wysokości przynosi więcej korzyści, i to nie tylko sportowcom – mówi Tomasz Koprowski, General Manager AirZone. Pierwsza wizyta rozpoczyna się od wywiadu lub ankiety oraz zapoznania klienta z ogólnymi zasadami dotyczącymi korzystania z symulacji wysokości. Nikt nie jest rzucany na głęboką wodę. Pierwszy trening realizowany jest w warunkach imitujących wysokość ok. 2000-2500 m n.p.m. Czym różni się od tego z tradycyjnej siłowni?

Henryk Szost – rekordzista Polski w maratonie/ Fot. Materiały prasowe

Trening w warunkach hipoksji

Przebieg treningu w warunkach hipoksji jest niemal identyczny, jak w przypadku treningu wykonywanego w tradycyjnym klubie sportowym. – Wizyta w AirZone przypomina wizytę w tradycyjnej siłowni. Klienci mogą korzystać z różnych sal treningowych czy indywidualnych pokoi. Dostępne są sale fitness oraz pokoje multifunkcjonalne, które można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Symulacja warunków wysokościowych odbywa się w nich przez zmniejszenie zawartości tlenu w powietrzu. Po kilku minutach treningu wstępnie przyzwyczajamy się do tych niecodziennych warunków – opowiada Tomasz Koprowski. Sama jednostka treningowa jest jednak dla organizmu silniejszym bodźcem. Zmusza organizm do większej i cięższej pracy. Trenujemy też na zredukowanych obciążeniach.

Fot. Materiały prasowe

Do obniżonej zawartości tlenu organizm adaptuje się przez intensywniejsze namnażanie czerwonych krwinek (tzw. erytropoezę), co pozwala na jego odpowiednie dotlenienie i poprawę wydolności. Ćwicząc w warunkach hipoksji, zwiększamy jednak nie tylko możliwości wysiłkowe, lecz również hartujemy organizm oraz przygotowujemy go na ewentualną przyszłą walkę z niedotlenieniem. Dlatego też trening w warunkach kontrolowanego niedotlenienia polecany jest m.in. przed wyjazdem w góry. – Nie tylko pomaga kondycyjnie przygotować organizm do warunków na wysokościach, lecz także znacznie obniża ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej, zwiększając tym samym bezpieczeństwo uczestnika wyprawy – tłumaczy Tomasz Koprowski. Technologia umożliwiająca uzyskanie warunków wysokościowych stosowana jest w AirZone zarówno w pomieszczeniach indywidualnych i sali do zajęć grupowych, jak i w dostępnych w centrum pokojach sypialnianych dla zawodników.

Jakub Zawistowski/ Fot. Materiały prasowe

Sposób na poprawę ogólnej kondycji organizmu

Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą wysiłek fizyczny w warunkach hipoksji? – Trening w warunkach kontrolowanego niedotlenienia w AirZone zmusza organizm do cięższej pracy, co prowadzi do zwiększenia liczby czerwonych krwinek (długa ekspozycja min. 8h/dobę), poszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia liczby mitochondriów w komórkach mięśniowych czy wzrostu podstawowej przemiany materii. Przyczynia się też do redukcji tkanki tłuszczowej, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, poprawy profilu lipidowego i utrzymania homeostazy glukozy, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Aktywność fizyczna w warunkach oferowanych przez AirZone prowadzi również do rozszerzenia naczyń wieńcowych i obwodowych naczyń krwionośnych, zmniejszenia miażdżycy tętnic oraz ich sztywności – mówi Tomasz Koprowski.

Robert Motyka, artysta komediowy/Fot. Materiały prasowe

Jak wskazują badania naukowe, stosowanie hipoksji daje możliwość 10-procentowej poprawy wydolności organizmu, co istotnie przekłada się na poprawę wyników sportowych. W zakresie odpowiedzi organizmu na zadaną wysokość mogą oczywiście występować indywidualne różnice. Dla zapewnienia najlepszych rezultatów warto więc skonsultować się z trenerami AirZone.

Sprzymierzeniec zdrowia

Oferowany przez AirZone system można z powodzeniem wykorzystywać również w celach zdrowotnych. U osób zmagających się z cukrzycą typu II odpowiednie ćwiczenia wykonywane w warunkach hipoksji mogą przyczynić się do sprawniejszego transportu glukozy do komórek, dzięki czemu jej ilość we krwi ulegnie obniżeniu.

Generator AirZone model Rysy 2500/ Fot. Materiały prasowe

Poprzez rozbudowę sieci naczyń krwionośnych w tkance tłuszczowej trening oferowany przez AirZone może pozwolić też na szybsze spalanie tłuszczu i pozbycie się cellulitu. Dodatkowa zaleta? Powstałe w organizmie zmiany adaptacyjne utrzymują się jeszcze długo po zakończeniu treningu, przez co redukcja tkanki tłuszczowej przebiega efektywniej. Wdrożenie treningów w warunkach obniżonego ciśnienia atmosferycznego uznaje się za korzystne również w procesie rehabilitacji po COVID-19.
AIR ZONE®️  jest produktem firmy AIR SPORT Sp. z o. o., stworzonym przez polskich naukowców i inżynierów. To system symulacji warunków wysokogórskich, dostępny zarówno w postaci stacjonarnych pomieszczeń, jak i mobilnych rozwiązań, które umożliwiają modyfikację stężenia tlenu w powietrzu atmosferycznym, czyli tworzenie specyficznych warunków hipoksji (warunki wysokogórskie) lub hiperoksji normo barycznej.

Urszula Zwiefka
Proszę czekać..
Zamknij