Znaleziono 0 artykułów
15.09.2023

Wystawa z okazji 5. urodzin „Vogue Polska”: Od pierwszej okładki do dziś

15.09.2023
(Fot. Magda Benda)

Nowa wystawa opowie historię „Vogue Polska” – od pierwszej okładki do najnowszego September Issue. Będzie można ją oglądać w dniach 15-17 września w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

Od premiery „Vogue Polska” minęło pięć lat. Jeszcze przed swoim debiutem magazyn istniał w marzeniach miłośników mody, którzy przez dekady wyobrażali sobie, jak miałby wyglądać. Do grona tych pasjonatów należeli również przyszli członkinie i członkowie zespołu redakcyjnego, którzy pod wodzą chairwoman Kasi Jordan-Kulczyk, powołali do życia upragniony magazyn. Magazyn odważny, zaangażowany i, przede wszystkim, en vogue.

(Fot. Magda Benda)

Aby uczcić 5. urodziny „Vogue Polska”, przygotowaliśmy wyjątkową wystawę poświęconą historii magazynu. Tylko na jeden weekend eleganckie przestrzenie warszawskiej Królikarni wypełnią się zdjęciami, filmami i opowieściami, ukazującymi kulisy codziennej pracy, jak i powstawania magazynu.

Wszystkie okładki „Vogue Polska”

W głównej sali zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wszystkie okładki „Vogue Polska” w jednym miejscu – od pamiętnego pierwszego numeru po najnowsze September Issue. Przez ostatnie pięć lat na łamach magazynu gościły najważniejsze postacie mody, urody i popkultury. Do grona naszych okładkowych gwiazd należą, m.in. Jane Fonda, Stella McCartney, Victoria Beckham, Christy Turlington, Anja Rubik, Charlotte Gainsbourg i Paloma Elsesser, a lista ta wciąż się wydłuża.

(Fot. Magda Benda)

Na potrzeby wystawy o kulisach pracy magazynu, w tym o procesie wyboru okładek, opowiedzieli Filip Niedenthal, były redaktor naczelny „Vogue Polska” oraz jego następczyni, Ina Lekiewicz Levy.

Magazyn wiecznie w ruchu

– Podczas, gdy inne magazyny interpretują modę, „Vogue” ją kreuje – mawia Anna Wintour, redaktorka naczelna amerykańskiej biblii mody. Na przestrzeni 130 lat amerykański magazyn, który jest dziś wydawany w 28 krajach i na sześciu kontynentach, stał się synonimem luksusu, symbolem statusu i medium na wskroś nowoczesnym, które inspiruje i odważnie zabiera głos w ważnych sprawach.

„Vogue Polska” kontynuuje tę tradycję, z równą uwagą śledząc najważniejsze trendy i bieżące wydarzenia. Redakcja magazynu i współpracujący z nią twórcy odważnie podejmują na łamach tytułu tak ważne tematy, jak prawa kobiet i osób LGBT+, kryzys klimatyczny czy wojna w Ukrainie.

(Fot. Magda Benda)

W pozostałych dwóch salach Królikarni zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wszechstronną działalność magazynu w formie krótkich filmów, które zabiorą ich zarówno za kulisy najważniejszych sesji, jak i w tłum protestujących o lepsze jutro.

Po pięciu latach „Vogue Polska”, wraz ze swoimi czytelniczkami i czytelnikami, dalej pisze swoją historię. A to dopiero początek.

(Il. Stefania Kolanowska)

Wystawa poświęcona historii „Vogue Polska” będzie otwarta dla szerokiej publiczności w dniach 15-17 września w godzinach 10-18 w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij