Znaleziono 0 artykułów
23.06.2021

Cannes 2021: Najciekawsze filmy festiwalu

23.06.2021
„The Story of My Wife” / Fot. materiały prasowe

Festiwal Filmowy w Cannes powraca w wydaniu tradycyjnym – projekcje odbędą się z udziałem publiczności w kinach. W programie wiele wyczekiwanych premier. Festiwal powróci już 6 lipca.

„Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun”

 

Nowy film Wesa Andersona jest pełen pastelowych kolorów i kadrów skomponowanych jak obrazy. Historia dzieje się w fikcyjnym francuskim miasteczku. Reportaże o jego ekscentrycznych mieszkańcach piszą dziennikarze amerykańskiego magazynu, a publiczność poznaje te historie. Inspiracją dla reżysera były podobno teksty z uwielbianego przez niego „New Yorkera”. Grają m.in.: Frances McDormand, Tilda Swinton, Timothée Chalamet.

„Annette”

 

Ten musical otworzy tegoroczny festiwal. Reżyser Leos Carax właśnie w Cannes ponad 30 lat temu pokazał swój pierwszy fabularny film „Chłopak spotyka dziewczynę”, chwalony przez krytyków, nagradzany, lubiany przez publiczność. W „Annette” – surrealistycznej opowieści o parze artystów – zagrają Marion Cotillard i Adam Driver.

„Red Rocket”

Sean Baker, twórca „Mandarynki” (2015) i „Projektu Floryda” (2017), uwielbiany za wzruszające historie i zdjęcia, które nie upiększają rzeczywistości, powraca z czarną komedią. Poznamy historię przebrzmiałego aktora porno (w tej roli Simon Rex), który wraca do domu rodzinnego w Teksasie. Chce zacząć od nowa, jednak powraca do starych nawyków.

„A Hero”

Fot. materiały prasowe

Kinomaniacy wstrzymali oddech na wieść o nowym filmie dwukrotnego laureata Oscara Asghara Farhadiego, twórcy nagradzanych „Rozstania” i „Klienta”. Wiadomo, że reżyser pokaże w Cannes trzymający w napięciu dramat, ale szczegóły scenariusza trzymane są w tajemnicy. Zobaczymy największe gwiazdy irańskiego kina – wystąpią mi.in. Amir Jadidi, Mohsen Tanabandeh, Fereshteh Sadre Orafaiy, a także córka Farhadiego Sarina.

„Les Olympiades”

Fot. materiały prasowe

Laureat Złotej Palmy Jacques Audiard przygląda się współczesnym relacjom międzyludzkim. W inspirowanej komiksem Adriana Tomine’a opowieści o czworgu przyjaciołach i kochankach zagrają Lucie Zhang, Makita Samba, Noémie Merlant i Jehnny Beth. Akcja filmu z czarno-białymi zdjęciami toczy się na ulicach i dachach Paryża, o tej historii trudno zapomnieć.

„Benedetta”

Fot. materiały prasowe

Na tę premierę czekają na pewno fani „Elle” z 2016 roku w reżyserii Paula Verhoevena. Nowe, odważne dzieło tego twórcy to erotyczny thriller opowiadający historię żyjącej w XVII wieku zakonnicy, która cierpi na niepokojące wizje. Tytułową rolę gra Virginie Efira. Ale w zakonie pojawia się też nowa członkini, z którą Benedetta wdaje się w romans.

„Mothering Sunday”

Fot. materiały prasowe

Film powstał na podstawie powieści Grahama Swifta z 2016 roku. Rzecz dzieje się jednego dnia 1924 roku, gdy wolne bierze służąca państwa Niven – Jane (w tej roli zobaczymy Odessę Young). W tym czasie jej pracodawcy (Colin Firth i Olivia Colman) biorą udział w uroczystości zorganizowanej z okazji zaręczyn kochanka Jane (Josh O’Connor). Autorką scenariusza jest Alice Birch (nagradzana za pracę nad serialami „Normalni ludzie” i „Sukcesja”), a reżyserką pochodząca z Francji Eva Husson.

„Bergman Island”

 

W tej produkcji Mii Hansen-Løve Tim Roth i Vicky Krieps grają parę reżyserów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Bohaterowie wybierają się na leżącą na Morzu Bałtyckim wyspę Fårö, śladami żyjącego i tworzącego tam niegdyś Ingmara Bergmana. W filmie, który powalczy o najważniejszą nagrodę festiwalu Złotą Palmę, pojawiają się także Mia Wasikowska i Anders Danielsen Lie.

„Memoria”

Tilda Swinton w filmie Memoria / Fot. materiały prasowe

Tilda Swinton – również producentka wykonawcza filmu – gra Szkotkę Jessicę, która odwiedza swoją siostrę w Kolumbii, a podczas tej wizyty słyszy nocami dziwne odgłosy. Film został napisany i wyreżyserowany przez tajskiego twórcę Apichatponga Weerasethakula, laureata Złotej Palmy w 2010 roku za „Wujka Boonmee, który potrafi przywoływać swoje poprzednie wcielenia”. „Memoria” to jego pierwszy film zrealizowany poza Tajlandią. Jak mówi: „Ludzie boją się rzeczy, które sobie wyobrażają. Właśnie o tym jest ten film; o oczekiwaniu na coś, o czym nie wiesz”.

„Titane”

Fot. materiały prasowe

To drugi pełnometrażowy film Julii Ducournau – po „Mięsie”, jej debiutanckim horrorze o wegetariance uczącej się w szkole weterynaryjnej. W „Titane” zobaczymy m.in. Natalie Boyer i Vincenta Lindona. Niewiele wiadomo o akcji filmu, ale krótka zapowiedź brzmi intrygująco: młody mężczyzna zostaje zatrzymany na lotnisku i twierdzi, że jako dziecko przed laty był poszukiwany.

„The Story of My Wife”

Fot. materiały prasowe

Rozgrywająca się w latach 20. adaptacja powieści węgierskiego twórcy Milána Füsta opublikowanej w 1942 roku, ale dopiero w latach 80. przetłumaczonej na angielski. Historia inspirowana jest legendą o Latającym Holendrze. Film w reżyserii Ildikó Enyedi opowiada o losach kapitana, który zakłada się z przyjacielem, że poślubi pierwszą spotkaną w tawernie kobietę. Okazuje się nią Lizzy, grana przez Léę Seydoux. Jak mówiła Enyedi, właśnie ta książka miała na nią duży wpływ, a film jest „listem miłosnym skierowanym do wspaniale niedoskonałych mężczyzn”.

„Jane par Charlotte”

Aktorka, piosenkarka, ikona mody – Jane Birkin grała wiele ról. Tym razem, przy okazji dokumentu, 74-letnia legenda stylu pokazuje nieznaną dotąd twarz. Intymny wycinek z jej życia pokazuje jej córka, aktorka i piosenkarka Charlotte Gainsbourg. Choć szczegóły filmu pozostają tajemnicą, wiadomo, że dokument został nagrany w ciągu trzech lat, zawiera wspomnienia związane z aktorstwem i związkiem z legendą francuskiej muzyki, ojcem Charlotte Serge’em Gainsbourgiem.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.com.

Radhika Seth i Chloe Schama
Proszę czekać..
Zamknij