Znaleziono 0 artykułów
15.06.2021

Wszystko, co wiemy o „Kurierze Francuskim z Liberty, Kansas Evening Sun”

15.06.2021
(Fot. materiały prasowe)

Gwiazdorska obsada, dopracowana scenografia i zjawiskowe kostiumy – najnowszy komediodramat Wesa Andersona, który zaprezentowano na festiwalu w Cannes, jeszcze przed premierą okrzyknięto faworytem nadchodzącego sezonu nagród.

Minęły trzy lata, od kiedy Wes Anderson, reżyser „Rushmore” (1998), „Genialnego klanu” (2001), „Pociągu do Darjeeling” (2007) i „Kochanków z Księżyca. Moonrise Kingdom” (2012) zaserwował widzom ostatnią dawkę filmowego eskapizmu.

Fabuła nowego komediodramatu „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” rozgrywa się w redakcji amerykańskiego czasopisma w fikcyjnym mieście XX-wiecznej Francji. Film oparto na scenariuszu autorstwa Andersona napisanego we współpracy z Jasonem Schwartzmanem, Hugo Guinnessem i Romanem Coppolą.

Jako że ostatnia ekstrawagancka produkcja reżysera „Grand Budapest Hotel” (2014) otrzymała dziewięć nominacji do Oscara i cztery statuetki (za muzykę, scenografię, kostiumy oraz charakteryzację), nowy film już ogłoszono faworytem nadchodzącego sezonu nagród.

Obsada

Zagrają laureaci Oscara (Frances McDormand, Tilda Swinton, Benicio del Toro i Adrien Brody), gwiazdy ze stajni Andersona (Bill Murray, Owen Wilson, Léa Seydoux i Mathieu Amalric) oraz nowi współpracownicy reżysera (Timothée Chalamet, Jeffrey Wright, Lyna Khoudri i Stephen Park).

(Fot. materiały prasowe)

Do obsady dołączyli również: Saoirse Ronan, Elisabeth Moss, Edward Norton, Willem Dafoe, Christoph Waltz, Anjelica Huston, Liev Schreiber i Jason Schwartzman.

Fabuła

Film opowiada o amerykańskim dziennikarzu mieszkającym we Francji. To portret człowieka, który walczy, by móc pisać, co chce – mówił Anderson w 2019 roku na łamach „Charente Libre”.

Mówi się, że inspiracją produkcji była redakcja „New Yorkera”. W wywiadzie udzielonym magazynowi w 2020 roku Wes zdradził, że kreując postać Arthura Howitzera (Bill Murray), odwoływał się do „Harolda Rossa, założyciela czasopisma”. Marszand Julian Cadazio (Adrien Brody) jest natomiast wzorowany na lordzie Duveenie, który był bohaterem sześciostronicowego artykułu S.N. Behrmana opublikowanego w 1951 roku. Pojawi się również Roebuck Wright (Jeffrey Wright) opisywany jako „kompilacja pisarza Jamesa Baldwina i dziennikarza A.J. Lieblinga, a także Mavis Gallant (Frances McDormand)”, autorka dwustronicowego reportażu poświęconego majowym protestom studenckim z 1968 roku.

(Fot. materiały prasowe)

Zwiastun

Magiczne scenerie, cytrusowa paleta barw i żwawa partytura Alexandre’a Desplata – cały Anderson.

Kostiumy

Za wizerunek aktorów odpowiadała czterokrotna laureatka Oscara Milena Canonero, autorka strojów bohaterów „Marii Antoniny” (2006) i „Grand Budapest Hotel” (2014). Tym razem na ekranie zobaczymy idealnie skrojone spódnice, golfy i francuskie berety w pastelach doskonale współgrających z sepiowym uniwersum Andersona.

(Fot. materiały prasowe)

Premiera

Thierry Frémaux, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Cannes, zapowiedział, że premiera produkcji odbędzie w lipcu 2021 roku. Wkrótce potem „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” trafi do kin.

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij