Znaleziono 0 artykułów
19.09.2021

Metoda 4-7-8: Technika, która pomaga zasnąć

19.09.2021
(Fot.  Getty Images)

Nieważne, czy problemy ze snem zdarzają ci się jedynie od czasu do czasu, czy zmagasz się z nimi co noc – istnieje prosta technika pomagająca szybciej zasnąć. Metoda 4-7-8 to praktyka polegająca na świadomym kontrolowaniu oddechu, wywodząca się ze starożytnej jogicznej tradycji – pranayamy (regulacji oddechu), która pomaga wprowadzić ciało i umysł w stan relaksu, a co za tym idzie – ułatwia zasypianie. 

Autor metody 4-7-8 dr Andrew Weil, założyciel i dyrektor University of Arizona Center for Integrative Medicine, nazywa ją „naturalnym środkiem uspokajającym dla układu nerwowego”. Działa, aktywując układ przywspółczulny, odpowiedzialny za wprowadzenie ciała w tryb odpoczynku i trawienia. Jednocześnie wyłącza działanie układu współczulnego, wyzwalającego reakcję stresową (tryb „walka lub ucieczka”). 

Ta technika, polegająca na głębokim i rytmicznym oddychaniu, nie tylko pomaga w szybkim zaśnięciu, lecz także wpływa na obniżenie poziomu stresu. Pozwala na kontrolowanie problemów – od zwiększonego łaknienia po złość, a także wspomaga trawienie. 

Metodę 4-7-8 można stosować podczas zasypiania, gdy obudzimy się w środku nocy, a także w ciągu dnia, gdy chcemy się uspokoić. Niezależnie od czasu i miejsca, które wybierzemy, dr Weil zaleca, by wykonywać tę praktykę regularnie i konsekwentnie – najlepiej dwa razy dziennie, wtedy efekty będą długotrwałe i poprawią jakość życia. 

Jak to zrobić? To łatwe.
Zrób wdech przez nos, licząc do czterech. 
Wstrzymaj oddech na siedem sekund. 
Wydychaj powietrze przez osiem sekund, wydając przy tym syczący dźwięk przez zaciśnięte usta. 
Powtórz cztery razy, dwa razy dziennie.

Hannah Coates
Proszę czekać..
Zamknij