Znaleziono 0 artykułów
29.03.2021

Najmłodsi aktorzy nominowani do Oscara

29.03.2021
(Fot. Getty Images)

Od Tatum O’Neal i Anny Paquin do Quvenzhané Wallis i Abigail Breslin – na chwilę przed galą wręczenia Oscarów 2023 przypominamy najmłodszych aktorów i aktorki z nominacją do Oscara. 

Justin Henry za rolę w filmie „Kramer kontra Kramer”, 8 lat

(Fot. Snap/Shutterstock)

W 1980 roku Justin Henry został najmłodszym nominowanym w historii. Za rolę uroczego chłopca rozdartego między rozwodzącymi się rodzicami (Dustin Hoffman i Meryl Streep) otrzymał nominację dla najlepszego aktora drugoplanowego. Jego genialny debiut w wieku 8 lat wciąż trudno pobić. 

Jackie Cooper za rolę w filmie „Skippy”, 9 lat

(Fot. Paramount/Kobal/Shutterstock)

Jackie Cooper jest najmłodszym zdobywcą nominacji do Oscara dla najlepszego aktora. Serca podbił tytułową rolą w komedii Normana Tauroga z 1931 roku o zuchwałym dzieciaku szalejącym z przyjaciółmi. Kiedy jeden z nich, nieśmiały Sooky (Robert Coogan), kradnie jego psa, Skippy musi wziąć sprawy w swoje ręce. 

Quvenzhané Wallis za rolę w filmie „Bestie z południowych krain”, 9 lat

(Fot. Moviestore/Shutterstock)

Urzekająca rola Wallis jako dziewczynki z Luizjany nadała czułej bajce Benha Zeitlina magii, a młodej aktorce przyniosła w 2013 roku nominację do Oscara dla najlepszej aktorki. W trakcie powodzi ona i jej schorowany ojciec (Dwight Henry) stawiają czoła żywiołowi. 

Tatum O’Neal za rolę w filmie „Papierowy księżyc”, 10 lat

(Paramount/Kobal/Shutterstock)

W słodko-gorzkim filmie Petera Bogdanovicha oszust (Ryan O’Neal) i niepokorna sierota (Tatum, która jest córką Ryana) łączą siły. Tatum zasłużenie odebrała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w 1974 roku, pozostając najmłodszą laureatką Oscara w tej kategorii. 

Mary Badham za rolę w filmie „Zabić drozda”, 10 lat

(Fot. Universal/Kobal/Shutterstock)

Wcielając się w Scout, córkę prawnika Atticusa Fincha (Gregory Peck) w adaptacji powieści Harper Lee, Badham otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej w 1963 roku. Wnosząc do roli wrażliwość dziecka, pokonała weteranów aktorstwa. 

Quinn Cummings za rolę w filmie „Dziewczyna na pożegnanie”, 10 lat

(Fot. Mgm/Kobal/Shutterstock)

Nieśmiała Cummings zagrała w romansie Herberta Rossa dziecko tancerki Pauli (Marsha Mason), która po nieszczęśliwym związku zakochuje się w aktorze (Richard Dreyfuss). Jej nagrodą w 1978 roku była nominacja do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Abigail Breslin za rolę w filmie „Mała Miss”, 10 lat

(Fot. 20th Century Fox/Fox Searchlight/Kobal/Shutterstock)

W „Małej Miss” Breslin jako siedmioletnia Olive marzy o wygranej w konkursie piękności. Młoda aktorka przyćmiła dorosłą obsadę: Toni Collette, Paula Dano, Steve’a Carella i Grega Kinneara, i zdobyła nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej w 2007 roku.

Haley Joel Osment za rolę w filmie „Szósty zmysł”, 11 lat

(Fot. Hollywood Pictures/Kobal/Shutterstock)

W filmie M. Nighta Shyamalana jako przerażony chłopiec, który widzi zmarłych, Osment szedł ramię w ramię z Bruce’em Willisem i zdobył nominację dla najlepszego aktora drugoplanowego w 2000 roku.

Brandon De Wilde za rolę w filmie „Jeździec znikąd”, 11 lat

(Fot.Paramount/Kobal/Shutterstock)

Najlepiej zapamiętany ze wzruszającej sceny finałowej, w której błaga odchodzącego rewolwerowca (Alan Ladd), by z nim został, De Wilde podbił serca krytyków autentyzmem. W 1954 roku przyniosło mu to nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. 

Patty McCormack za rolę w filmie „The Bad Seed”, 11 lat

(Fot. Warner Bros/Kobal/Shutterstock)

W psychologicznym thrillerze Mervyna LeRoya McCormack wcieliła się w przebiegłą morderczynię, która w dzień topi kolegów z klasy, a w nocy manipuluje dorosłymi. Za rolę Rhondy Permark w 1957 roku otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. 

Anna Paquin za rolę w filmie „Fortepian”, 11 lat

(Fot. Jan Chapman Prods/Miramax/Kobal/Shutterstock)

Liryczne dzieło Jane Campion w 1994 roku stało się przepustką do Oscara dla dwóch głównych postaci filmu: Holly Hunter, zapalonej pianistki, która zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki, i Anny Paquin, jej psotnej córki, zdobywczyni nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij