Znaleziono 0 artykułów
08.06.2021

Codzienne sposoby na ochronę oceanów

08.06.2021
Fot. Peter Ash Lee / Art Partner

W oceanach stanowiących 70 proc. powierzchni Ziemi żyje 700 tys. gatunków. Wielkie wody są też odpowiedzialne za 80 proc. tlenu, którym oddychamy. Oceany są zagrożone, bo globalne ocieplenie powoduje wzrost temperatury morza. Z okazji Światowego Dnia Oceanów proponujemy sześć działań, które możesz podjąć, aby pomóc je chronić.

Jedz mniej ryb

Kluczowy wniosek z dokumentu „Ciemne strony rybołówstwa” Netfliksa? Jesteśmy o krok od przełowienia oceanów. Dlatego ograniczenie spożycia ryb jest jednym ze sposobów, w jaki możemy pomóc w odbudowie ich populacji. Jedzenie niektórych rodzajów owoców morza – hodowlanych małży i łososia sockeye – ma również wpływ na oceany.

Fot. materiały prasowe

Unikaj plastiku jednorazowego użytku

Choć większość z nas zainwestowała w butelkę na wodę wielokrotnego użytku i kubki KeepCup na kawę na wynos, unikanie plastiku może okazać się trudne, jeśli chodzi o zakupy spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego. Jeżeli to możliwe, rób więc zakupy na lokalnych targach, co pomoże w zmniejszeniu ilości odpadów opakowaniowych.

Sprzątaj plażę

Udział w sprzątaniu to praktyczny sposób na wyeliminowanie plastiku ze środowiska. To zapobiegnie wyrządzeniu szkody dzikim zwierzętom. Znajdź wydarzenie w pobliżu siebie za pośrednictwem specjalnych organizacji.

Zmniejsz ilość mikroplastiku w praniu

Badania wykazały, że podczas jednego prania uwalnia się aż 12 milionów mikroplastików. Jego maleńkie cząsteczki można znaleźć nawet bardzo daleko od brzegu. Aby pomóc, unikaj materiałów syntetycznych i zainwestuj w filtr do mikroplastiku.

Fot. materiały prasowe

Szukaj niebieskiego piękna

Produkty kosmetyczne również mogą być szkodliwe dla oceanów. Unikaj tych zawierających skwalen, który pochodzi z wątroby rekina, oraz substancji chemicznych, jak np. oksybenzon, które znajdują się w filtrach przeciwsłonecznych i prowadzą do wybielania raf koralowych. Zamiast tego szukaj marek, które używają ekologicznych opakowań lub oferują wkłady uzupełniające.

Przekaż darowiznę organizacjom działającym na rzecz oceanów

Wybierz Oceanę, Sea Shepherd albo Ocean Conservation Trust. Możesz wspierać także mniejsze organizacje, np. GreenWave, które pracują nad wspieraniem oceanicznych farmerów.

Emily Chan
Proszę czekać..
Zamknij