Znaleziono 0 artykułów
13.03.2020

Wesele w stylu eko

13.03.2020
(Fot. Joy Zamora)

Od przyjaznych dla środowiska sukni ślubnych Stelli McCartney i Mother of Pearl przez kwiaty od lokalnych dostawców po roślinne menu – topowi eksperci podpowiadają, jak uczynić najpiękniejszy dzień w życiu bardziej zrównoważonym.

Wraz ze wzrostem świadomości na temat naszego wpływu na planetę, pary biorące ślub chcą w tym ważnym dniu wyrazić swoje proekologiczne nastawienie. Pinterest zanotował wzrost wyszukiwanych „pomysłów na ekoślub” o 181 proc. od 2018 r. Z kolei księżniczka Eugenia zdradziła, że jej wesele, które odbyło się w październiku 2018 r., było wydarzeniem wolnym od plastiku.  

Każdy, kto był na weselu, zdaje sobie sprawę z ilości odpadów produkowanych w tym krótkim czasie – mówi Opi Kaur, założycielka firmy Open the Door Events, organizującej przyjazne środowisku śluby. – Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jaki ślad węglowy pozostawiamy, więc idea wesela niemającego negatywnego wpływu na przyrodę przemawia do każdego.

Suknia ślubna

(Fot. Dzięki uprzejmości Mother of Pearl)

Możliwości jest kilka. Można zamówić sukienkę u projektantów wspierających zrównoważony rozwój, np. Stelli McCartney czy Gabrieli Hearst. Dyrektor kreatywna Mother of Pearl, Amy Powney, stworzyła kolekcję ślubną, bo miała problem ze znalezieniem kreacji na swoje wesele. – Widzę zdecydowany postęp, jeżeli chodzi o kreacje ślubne produkowane w zrównoważony sposób – mówi Powney. – Cieszy mnie, że jest coraz więcej szeroko dostępnych możliwości. 

Jej najważniejsze wskazówki? – Postaraj się kupić taką suknię, która będzie zrobiona z naturalnych, najlepiej organicznych włókien. Szukaj marek transparentnych w kwestii łańcucha dostaw. Inną opcją jest nabycie używanej sukni. Wiele panien młodych decyduje się na kreacje vintage – dodaje projektantka.

Sukienki druhen

Amerykańska marka Reformation to pewniak. Natomiast nowozelandzka Maggie Marilyn, która 95 proc. swoich ubrań produkuje lokalnie i wykazuje się transparentnością w sprawie łańcucha dostaw, posiada szeroką gamę pastelowych sukienek, które pokocha Instagram.

Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że założymy naszą sukienkę tylko raz, dobrym pomysłem może być jej wypożyczenie. Rent the Runway, Hurr Collective czy Panoply oferują wiele opcji od najlepszych projektantów za ułamek ceny.

Biżuteria

Coraz cześciej panny młode wybierają na swój ślub etyczną biżuterię. –Będziecie nosić obrączki przez całe życie – mówi Arabel Lebrusán, założycielka marki Lebrusan Studio, która takie ozdoby wytwarza. –Przede wszystkim, radzę przyjrzeć się temu, jak biżuteria powstaje. Chcemy wiedzieć więcej o łańcuchu dostaw, materiałów z jakich jest zrobiona, temu, kto ją wykonał. 

Wybieraj metale fair trade lub z recyklingu oraz upewnij się, że kopalnie, z których pochodzą diamenty, działają etycznie. – Firmy jubilerskie powinny być w stanie przedstawić dokumenty to potwierdzające – dodaje Lebrusán. – My sprzedajemy dużo kanadyjskich diamentów, ponieważ kamienie z tego kraju posiadają gwarancję pochodzenia [Canadamark™]”.

(Fot. Joy Zamora)

Kwiaty

Pierwsze pytanie powinno brzmieć: „Czy wiesz, skąd pochodzą te kwiaty?”. – Najlepiej użyć takich, które są uprawiane lokalnie bez użycia pestycydów – mówi Jennifer Grove, założycielka Repeat Roses, pracowni florystycznej, dla której istotą jest świadomość społeczna i środowiskowa. Z jej usług korzystała księżna Sussex przy okazji swojego baby shower w lutym 2019 r.

Tworząc ekologiczne dekoracje, powinno się unikać używania gąbek florystycznych. – Kiedyś gąbki florystyczne były ważne, by nadać kształt i utrzymać formę ozdób kwiatowych, szczególnie tych stawianych w eksponowanych miejscach – wyjaśnia Grove. – Natomiast z ekscytacją przyglądam się alternatywom, które są obecnie wymyślane, ponieważ takich gąbek nie można poddać recyklingowi.  

Zastanów się, jak kwiaty można ponownie wykorzystać – Aranżacje ustawione na wejściu można potem użyć w trakcie afterparty. Po weselu wszystko zbieramy, rozkładamy duże dekoracje na mniejsze części i wysyłamy je do szpitali, domów opieki, ośrodków leczenia raka – wszędzie tam, gdzie kwiaty dostaną drugie życie. 

Dekoracje

(Fot. Joy Zamora)

Rolą dekoracji powinno być uatrakcyjnienie przestrzeni, w której odbywa się wesele i jej spersonalizowanie – mówi Kaur.  – Wszystko, czego używamy podczas ślubu, może zostać ponownie użyte, wiele naszych tkanin zostało kupionych z drugiej ręki lub pozyskanych z małych niezależnych firm. Z  kolei nasze świece są ręcznie robione z wosku pszczelego lub sojowego.

Menu

(Fot. The Kitcheners)

Niedopuszczalne jest używanie jednorazowych artykułów z plastiku. Ale są też inne sposoby na to, jak ograniczyć wpływ na środowisko, np. pozyskując jedzenie od lokalnych dostawców. – Większość ślubów przygotowuję we współpracy z dwoma firmami cateringowymi, które są w bliskim kontakcie ze swoimi rolnikami, rybakami i piekarzami  – mówi Kaur. – Tworzyliśmy już na wesela stuprocentowo roślinne menu, do którego podawaliśmy organiczne wina. 

Sposób podania weselnych potraw również może pomóc w eliminowaniu produkcji śmieci. – Podajemy jedzenie na półmiskach, więc goście mogą wybrać to, na co mają ochotę, a resztę zostawić dla innych – czy to na poprawiny następnego dnia, czy do przekazania do banku żywności.

Prezenty

Zasugeruj, że nie chcesz otrzymać w prezencie przedmiotów. Jeżeli ktoś chciałby jednak coś wam dać, zaproponujcie, by zwrócił uwagę na emisję dwutlenku węgla podczas podróży lub przekazał pieniądze organizacji zajmującej się ochroną środowiska, co będzie miało pozytywny wpływ na naszą planetę. 

Emily Chan
Proszę czekać..
Zamknij