
Palais de la Porte Dorée zbudowano przy okazji Międzynarodowej Wystawy Kolonialnej, by sławił osiągnięcia francuskiej kolonizacji. Dziś w tym monumentalnym gmachu w stylu art déco działa Muzeum Historii Imigracji.
Może nie tak znane jak to na nowojorskiej Ellis Island, ale jedno z najsłynniejszych na świecie muzeów imigracji istnieje w Paryżu. Palais de la Porte Dorée (w dosłownym tłumaczeniu Pałac Złotej Bramy) zbudowano w latach 1928-1931 na Międzynarodową Wystawę Kolonialną w Paryżu. W założeniu miał przypominać o związkach Francji z jej koloniami. Każdy detal architektoniczny – od postaci na płaskorzeźbach na fasadzie po żelazne lampy oświetlające ekspozycje – ukazywał wzajemne wpływy Francji i jej zamorskich terytoriów w Afryce i w Azji. Międzynarodową Wystawę Kolonialną odwiedziło prawdopodobnie aż dziewięć milionów gości. Podziwiali architektoniczne mistrzostwo Alberta Laprade’a, Léona Bazina i Léona Jaussely’ego, bo Palais de la Porte Dorée to monumentalny manifest art déco.


Symbolika budynku Palais de la Porte Dorée widoczna jest już na poziomie surowców użytych do jego budowy
Albert Laprade, odpowiedzialny także za budowę marokańskiego pawilonu, pragnął wyrazić ducha odległych krajów, zachowując jednocześnie atmosferę Paryża. Zaplanował obiekt prosty, neutralny, szlachetny. Kamienne zdobienia w świetlistym odcieniu miały przywoływać „kraje słońca”. Zgodnie z estetyką art déco, która dominowała w Paryżu przed II wojną światową, w projekcie zakładano wykorzystanie prostych symetrycznych linii, kolumnad, solidnych materiałów – betonu, kamienia, egzotycznego drewna, stali zgrzewnej, a do wykończenia wnętrz – lakieru, złoceń, kości słoniowej. Wśród nielicznych zdobień wyróżniono te niosące symboliczne przesłanie. Ono zmieniło się w 2004 roku, gdy w Pałacu otwarto Muzeum Historii Imigracji. Nowa ekspozycja bazuje na relacjach imigrantów, ukazując ich losy od edyktu z Fontainebleau, wydanego przez Ludwika XIV w XVII wieku, po akcję „Pour l’Ukraine” z 2022 roku.

Cały tekst znajdziesz w nowym wydaniu „Vogue Polska Living”, który możesz teraz zamówić z wygodną dostawą do domu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.