Znaleziono 0 artykułów
26.10.2018

W polskich szkołach trwa Tęczowy Piątek

26.10.2018
Plakat Tęczowego Piątku (Fot. materiały prasowe) 

Kampania Przeciw Homofobii organizuje dziś akcję Tęczowy Piątek. Uczestniczy w niej rekordowa liczba 211 szkół chcących pokazać, że w ich murach uczniowie i uczennice LGBTQI znajdą akceptację, ciepło i wsparcie. 

Przez wiele miesięcy we współpracy z Kampanią Przeciw Homofobii realizowaliśmy cykl o społeczności LGBTQ. Z aktywistami, artystami, a także z parami, które walczą o związki partnerskie i równość małżeńską, rozmawialiśmy o dyskryminacji. O tym, że w Polsce codziennie znosić muszą nietolerancję, nieświadomość i niewiedzę. 

Równocześnie razem z Anją Rubik działamy na rzecz powszechnego dostępu do edukacji seksualnej. Z twórczynią podręcznika „#SEXEDPL” zorganizowaliśmy konkurs dla młodych fotografów. Wyłonił zdolnych twórców, którzy nie boją się podejmować tematu ciała, seksualności i tożsamości. 

Zgadzając się z ekspertami, że bez akceptacji dla siebie i innych, nie możemy budować szczęśliwych związków, a więc i szczęśliwego życia, wierzymy, że właśnie edukacja seksualna pomaga oswajać z tematami, które zwłaszcza w młodym wieku, wydają się trudne.

W tym samym celu Kampania Przeciw Homofobii zainicjowała akcję Tęczowy Piątek. Tym razem odbywa się już po raz trzeci, a zgłosiła się do niej rekordowa liczba placówek. Już dzisiaj w 211 szkołach w całej Polsce zawieszone zostały tęczowe flagi. KPH dostarczyło szkołom materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety, ale szczegółowy przebieg wydarzenia zależy od decyzji wewnętrznych. KPH uznaje bowiem, że każda szkoła zna swoich uczniów najlepiej, więc wie, co do nich przemówi.

Jak wynika z badań, w każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBT. Dla młodych ludzi szkoła może stać się drugim domem. Ale jeśli nie czują się akceptowani, codzienność staje się koszmarem. KPH dowodzi, że aż 70 proc. uczniów LGBT doświadczyło przemocy, a w 30 proc. przypadków doszło do niej właśnie w szkole. 

Akcja Tęczowy Piątek organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć – tłumaczy Joanna Skonieczna z organizacji społecznej Kampania Przeciw Homofobii.

Tęczowy Piątek (Fot. materiały prasowe) 

 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij