Znaleziono 0 artykułów
22.03.2021

Najszczęśliwsze państwa świata

22.03.2021
(Fot. Getty Images)

Jak co roku ONZ opublikował ranking najszczęśliwszych państw świata. Jak ostatnie miesiące wpłynęły na dobrostan ich mieszkańców?

Zgodnie z badaniami naukowców i psychologów, w trakcie pandemii nastąpiło gwałtowne obniżenie nastroju, coraz więcej osób zmaga się z depresją. Dramatyczne statystyki w Japonii zmusiły władze do powołania ministra ds. samotności i izolacji społecznej, który ma przeciwdziałać rosnącej ilości samobójstw. Sytuacja epidemiologiczna wpłynęła także na przygotowanie rankingu „World Happiness Report 2021”. Oprócz rezygnacji z bezpośrednich wywiadów z mieszkańcami, ankieterzy zmienili kryteria. W tym roku wzięto pod uwagę ogólny dobrostan społeczeństwa, dlatego raporcie przeanalizowano także zdrowie psychiczne, relacje społeczne czy trudności w pracy.

Po raz szósty z rzędu Finlandia zajęła pierwsze miejsce, na co miał wpływ wysoki wskaźnik wzajemnego zaufania. Zaraz po niej uplasowały się kolejno: Dania, Szwajcaria oraz Islandia. Polska z 43. pozycji spadła na 44. Nastroje społeczne i polityczne odzwierciedla także wynik Wielkiej Brytanii – z 13. miejsca na 17. – Zaskakujące jest, że przeciętnie nie nastąpił spadek dobrostanu mierzony przez ludzi oceną własnego poziomu życia. Możliwe, że ludzie postrzegają COVID-19 jako powszechne zewnętrzne zagrożenie dotykające wszystkich, co spowodowało większe poczucie solidarności i współczucia – mówi John Helliwell, profesor Uniwersytetu z Kolumbii Brytyjskiej.

1. Finlandia
2. Dania
3. Szwajcaria
4. Islandia
5. Niderlandy
6. Norwegia
7. Szwecja
8. Luksemburg
9. Nowa Zelandia
10. Austria

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij