Znaleziono 0 artykułów
16.05.2023

Jan Komasa kręci swój pierwszy film w Hollywood, „Anniversary”

16.05.2023
Jan Komasa nakręci swój pierwszy film w Hollywood (Fot. Rodin Eckenroth/Getty Images)

O hollywoodzkich planach Jana Komasy usłyszeliśmy ponad trzy lata temu, kiedy w wywiadzie dla „Variety” reżyser przyznał, że tworzy swoją pierwszą anglojęzyczną produkcję. Choć prace nad filmem przerwała pandemia, to Komasa nie porzucił myśli o podboju Fabryki Snów. Oto wszystko, co wiemy o „Anniversary” Jana Komasy.

„Anniversary” – hollywoodzki film Jana Komasy

Już w 2020 roku „Variety” pisało o „dramacie o społecznej apokalipsie” Jana Komasy, który za sprawą takich filmów, jak „Sala samobójców”, „Sala samobójców. Hejter” czy „Boże Ciało” zdobył uznanie na arenie międzynarodowej.

Akcja „Anniversary”, określanego jako „prowokacyjny thriller”, skupi się na losach zwyczajnej rodziny, której życie rozpada się, kiedy ruch „Zmiana” ogarnie całe Stany Zjednoczone. Historia dzieje się w niedalekiej, dystopijnej przyszłości. A tak o samym filmie mówił reżyser w wywiadzie dla „Variety” w 2020 roku: – Pracuję nad intymnym projektem o moim najbardziej osobistym koszmarze, o grupie osób, które się kochają, ale zostają wystawione na próbę przez niszczącą siłę społecznego wirusa.

Gwiazdorska obsada w filmie Jana Komasy

Wiemy już, że w pierwszej anglojęzycznej produkcji Jana Komasy zobaczymy plejadę gwiazd znanych nie tylko z hollywoodzkich blockbusterów, ale także z hitowych produkcji platform streamingowych. W jednej z ról pojawi się nominowana do Oscara za rolę w „Niewiernej” Diane Lane czy znany z „Wilka z Wall Street” oraz „Manchester by the Sea” Kyle Chandler. Wśród gwiazd bliższych młodemu pokoleniu widzów emocje na pewno wywoła Daryl McCormack, który zdobył popularność rolą u boku Emmy Thompson w „Powodzenia, Leo Grande”. W „Anniversary” pojawią się także Madeline Brewer (świetna rola Janine w „Opowieści podręcznej”) oraz znana z roli Daphne w przeboju Netfliksa „Bridgertonowie” Phoebe Dynevor.

Przy projekcie współpracuje wytwórnia Lionsgate oraz firma produkcyjna Fifth Season. Scenariusz na podstawie oryginalnego pomysłu Jana Komasy przygotowała Lori Rosene-Gambino.

Producentami filmu zostali Nick Wechsler, Steve Schwartz, Paula Mae Schwartz, którzy na koncie mają takie produkcje, jak m.in. „Spotlight”, „Magic Mike”, „Adwokat”, „Pod skórą” i „Droga”.

Jan Komasa – od „Sali samobójców” do Hollywood

Bartosz Bielenia, Tomasz Ziętek, Jan Komasa i Eliza Rycymbel na gali rozdania Oscarów w 2020 roku (Fot. Steve Granitz/WireImage)

 

Jan Komasa miał mocne wejście do polskiej branży filmowej z długometrażowym debiutem „Sala samobójców” z 2011 roku, który przyniósł mu uznanie krytyków i sporo rodzimych nagród branżowych, ze Srebrnymi Lwami i Orłem za odkrycie roku. W 2014 roku Komasa zachwycił po raz kolejny, umacniając swoją pozycję wśród reżyserów młodego pokolenia dramatem wojennym „Miasto ‘44”, który był nowatorskim spojrzeniem na wojnę. W 2019 roku do kin trafił film „Boże Ciało”, który przyniósł Komasie światowy rozgłos. Rewelacyjna historia z brawurową rolą Bartosza Bieleni zgarnęła nie tylko najważniejsze polskie nagrody filmowe, ale i została doceniona na festiwalu filmowym w Wenecji, a także była nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Kolejną produkcją zauważoną przez zagranicznych krytyków była „Sala samobójców. Hejter” z Maciejem Musiałowskim w roli głównej.

„Anniversary” będzie pierwszą anglojęzyczną produkcją Jana Komasy.

Ewelina Kołodziej
  1. Kultura
  2. Jan Komasa kręci swój pierwszy film w Hollywood, „Anniversary”
Proszę czekać..
Zamknij