Znaleziono 0 artykułów
22.06.2020

Całe życie Nicka Cave’a na jednej wystawie

22.06.2020
(Fot. Getty Images)

Na wystawie „Stranger Than Kindness: The Nick Cave Exhibition”, która potrwa do 13 lutego 2021 roku, muzyk wystąpi w podwójnej roli: kuratora i artysty.

„Stranger Than Kindness” łączy biografię, autobiografię i fikcję. Wystawa pokazuje, jak powstaje muzyka Nicka Cave’a. Trzysta elementów z życia muzyka (szkice, ręcznie napisane teksty piosenek, fotografie i wpisy z dziennika) tworzy wielką instalację. Artysta jest zarówno kuratorem, jak i projektantem wystawy, która powstała dla biblioteki The Black Diamond of The Royal Danish Library.

„Stranger Than Kindness” opowiada o dzieciństwie Cave’a w latach 60. w Wangaratta, w Australii, aż po pierwsze zespoły muzyczne – The Boys Next Door i The Birthday Party – i wyprowadzkę do Berlina oraz Londynu. Wystawa skupia się głównie na twórczości w zespole Nick Cave & The Bad Seeds i pokrywa ich prace trwające aż do dziś przy albumie „Ghosteen”.

Rekonstrukcja pracowni Nick Cave'a powstała we współpracy z artystami Iain Forsyth & Jane Pollard. Obejmuje przedmioty z prywatnego wnętrza łącznie z całą biblioteką muzyka. (Fot.Anders Sune Berg / Royal Danish Library)

Kiedy Royal Danish Library skontaktowało się ze mną z pomysłem na wystawę „Nick Cave Exhibition”, byłem nieco sceptyczny. Nie jestem z natury nostalgiczny i nie miałem czasu na powrót do przeszłości. Ale udało się stworzyć wystawę, której zasięg jest bezprecedensowy – jest zakorzeniona w przeszłości, a jednak sięga niepewnej przyszłości. Powstała wystawa o niezwykle kruchej naturze ludzkiej tożsamości. Jestem bardzo dumny z tego, że mogę być częścią tak wyjątkowego projektu – zszarganej historii, którą nazwaliśmy „Stranger Than Kindness” – mówił Nick Cave.

Muzyk, razem z Warrenem Ellisem, skomponował także muzykę na 800 mkw. instalacji muzycznej. Kontrastuje ona z narracją przedstawioną w ośmiu pokojach wystawy. Znalazły się tam również dwie instalacje stworzone we współpracy z Iainem Forsythem i Jane Pollard, którzy napisali i wyreżyserowali nominowany do nagrody BAFTA film „20 000 dni na Ziemi”. Wystawie towarzyszy także książka o tym samym tytule, wydana 23 marca tego roku przez Canongate. Autorem i kuratorem został Nick Cave razem z Christiną Back. Znalazły się w niej reprodukcje obrazów artysty, teksty piosenek, fotografie i osobiste artefakty połączone z przemyśleniami artysty, Janine Barrand i z esejem Darcey Steinke.

Rekonstrukcja pracowni Nick Cave'a powstała we współpracy z artystami Iain Forsyth & Jane Pollard. Obejmuje przedmioty z prywatnego wnętrza łącznie z całą biblioteką muzyka. (Fot.Anders Sune Berg / Royal Danish Library)

Wystawa powstała we współpracy z marką Gucci i duńską fundacją Beckett-Fonden The Black Diamond. Za projekt odpowiada Christina Back z Royal Danish Library i Janine Barrand z Arts Centre Melbourne razem z Nickiem Cavem. Potrwa do 13 lutego 2021 roku. Bilety można kupić pod linkiem za 12 euro.

Kamila Wojtkiewicz
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Całe życie Nicka Cave’a na jednej wystawie
Proszę czekać..
Zamknij