Znaleziono 0 artykułów
22.06.2020

Całe życie Nicka Cave’a na jednej wystawie

22.06.2020
(Fot. Getty Images)

Na wystawie „Stranger Than Kindness: The Nick Cave Exhibition”, która potrwa do 13 lutego 2021 roku, muzyk wystąpi w podwójnej roli: kuratora i artysty.

„Stranger Than Kindness” łączy biografię, autobiografię i fikcję. Wystawa pokazuje, jak powstaje muzyka Nicka Cave’a. Trzysta elementów z życia muzyka (szkice, ręcznie napisane teksty piosenek, fotografie i wpisy z dziennika) tworzy wielką instalację. Artysta jest zarówno kuratorem, jak i projektantem wystawy, która powstała dla biblioteki The Black Diamond of The Royal Danish Library.

„Stranger Than Kindness” opowiada o dzieciństwie Cave’a w latach 60. w Wangaratta, w Australii, aż po pierwsze zespoły muzyczne – The Boys Next Door i The Birthday Party – i wyprowadzkę do Berlina oraz Londynu. Wystawa skupia się głównie na twórczości w zespole Nick Cave & The Bad Seeds i pokrywa ich prace trwające aż do dziś przy albumie „Ghosteen”.

Rekonstrukcja pracowni Nick Cave'a powstała we współpracy z artystami Iain Forsyth & Jane Pollard. Obejmuje przedmioty z prywatnego wnętrza łącznie z całą biblioteką muzyka. (Fot.Anders Sune Berg / Royal Danish Library)

Kiedy Royal Danish Library skontaktowało się ze mną z pomysłem na wystawę „Nick Cave Exhibition”, byłem nieco sceptyczny. Nie jestem z natury nostalgiczny i nie miałem czasu na powrót do przeszłości. Ale udało się stworzyć wystawę, której zasięg jest bezprecedensowy – jest zakorzeniona w przeszłości, a jednak sięga niepewnej przyszłości. Powstała wystawa o niezwykle kruchej naturze ludzkiej tożsamości. Jestem bardzo dumny z tego, że mogę być częścią tak wyjątkowego projektu – zszarganej historii, którą nazwaliśmy „Stranger Than Kindness” – mówił Nick Cave.

Muzyk, razem z Warrenem Ellisem, skomponował także muzykę na 800 mkw. instalacji muzycznej. Kontrastuje ona z narracją przedstawioną w ośmiu pokojach wystawy. Znalazły się tam również dwie instalacje stworzone we współpracy z Iainem Forsythem i Jane Pollard, którzy napisali i wyreżyserowali nominowany do nagrody BAFTA film „20 000 dni na Ziemi”. Wystawie towarzyszy także książka o tym samym tytule, wydana 23 marca tego roku przez Canongate. Autorem i kuratorem został Nick Cave razem z Christiną Back. Znalazły się w niej reprodukcje obrazów artysty, teksty piosenek, fotografie i osobiste artefakty połączone z przemyśleniami artysty, Janine Barrand i z esejem Darcey Steinke.

Rekonstrukcja pracowni Nick Cave'a powstała we współpracy z artystami Iain Forsyth & Jane Pollard. Obejmuje przedmioty z prywatnego wnętrza łącznie z całą biblioteką muzyka. (Fot.Anders Sune Berg / Royal Danish Library)

Wystawa powstała we współpracy z marką Gucci i duńską fundacją Beckett-Fonden The Black Diamond. Za projekt odpowiada Christina Back z Royal Danish Library i Janine Barrand z Arts Centre Melbourne razem z Nickiem Cavem. Potrwa do 13 lutego 2021 roku. Bilety można kupić pod linkiem za 12 euro.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij