Znaleziono 0 artykułów
06.05.2021

Wystawa „Przyjemność obcowania” o cielesności

06.05.2021
Mahdalena Karpińska, Bez tytułu, 2021  (Fot. Dzięki uprzejmości Polana Institute)

Na wystawie organizowanej przez Sexedpl 18 polskich artystów i artystek interpretuje motyw przewodni.

„Sztuka i przyjemność opierają się na relacji, dotyku, zmysłowości, dopuszczeniu odbiorcy do czegoś osobistego i często tajemniczego, bo wypływającego z wyobraźni twórcy” – pisze we wprowadzeniu do wystawy producentka wydarzenia Zofia Jaworowska, potwierdzając, że zwłaszcza w dobie cyfryzacji malarstwo w tradycyjnej postaci jest sensualne. A proces jego powstawania, podobnie jak odbiór przez publiczność, może być intymnym doświadczeniem

Adam Adach. „French Kissing”, 2013  (Fot. Dzięki uprzejmości BWA Warszawa)

Adam Adach portretuje całującą się gejowską parę, Jadwiga Sawicka maluje na płótnie wyrazy, Marta Nadolle relacjonuje pierwszą randkę, a Magdalena Karpińska uwiecznia nocny ogród. 

Na wystawę „Przyjemność obcowania” kurator Igor Bloch zaprosił 18 artystów i artystek, którzy odnoszą się do tematu seksualności i cielesności. Ich mikrokosmosy, rodzaje przyjemności i nastroje są bardzo różne. Razem składają się na obraz świata doznań, który nie zna granic, nakazów i zakazów.

„Każdy ma prawo do przyjemności. Jest ono zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych Człowieka. Bez przyjemności trudno przejść przez dzień bez szwanku, nie sposób przejść przez czasy kryzysu. To cząstka naszego dobrostanu, istotny aspekt życia fizycznego i psychicznego, a w rezultacie jedna z najbardziej naturalnych dróg poszukiwania szczęścia. Dlatego stanowi ona istotną część edukacji seksualnej oraz serce tej wystawy” – czytamy. 

Martyna Czech, „Miłość pierwotna”, 2020  (Fot. Dzięki uprzejmości BWA Warszawa)

Na wystawie zobaczymy prace Adama Adacha, Zuzanny Bartoszek, Przemka Branasa, Martyny Czech, Poli Dwurnik, Teresy Gierzyńskiej, Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi, Krzysztofa Junga, Magdaleny Karpińskiej, Katarzyny Korzenieckiej, Róży Litwy, Marty Nadolle, Karola Radziszewskiego, Jadwigi Sawickiej, Mikołaja Sobczaka, Łukasza Stokłosy i Konrada Żukowskiego.

Limitowane edycje wybranych prac będzie można kupić na platformie sprzedażowej SZTUKI oraz w sklepie stacjonarnym przy ul. Chmielnej 12 w Warszawie. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na działalność edukacyjną Sexedpl.

Jadwiga Sawicka „Zezwierzęcony nienaturalna”, 2018  (Fot. Dzięki uprzejmości BWA Warszawa)

„Przyjemność obcowania” można oglądać w Galerii Szara w Katowicach (7.05–28.05) i w Krupa Gallery we Wrocławiu (4.06–25.06)
Projekt wspiera Magnum.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij