Znaleziono 0 artykułów
12.12.2020

Zachęta organizuje spotkanie z Rebeccą Solnit

12.12.2020
Rebecca Solnit (Fot. Getty Images)

Ikona feminizmu i autorka słynnego eseju „Mężczyźni objaśniają mi świat” będzie bohaterką spotkania online zamykającego wystawę „Joanna Piotrowska. Zaduch” w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”.

Rebecca Solnit jest autorką wielu książek na temat feminizmu i siły ruchów społecznych. Jej najpopularniejszym dziełem jest opublikowany w 2008 roku esej „Mężczyźni objaśniają mi świat”, poruszający kwestię wszechobecnej agresji w stosunku do kobiet. Książka zyskała status bestsellera na całym świecie.

Pierwsze organizowane w Polsce spotkanie z aktywistką odbędzie się pod hasłem „Prywatne jest publiczne. Nowe odsłony hasła w XXI wieku” 12 grudnia 2020 roku o 18:00. Wykład Solnit, który zamknie wystawę Zachęty „Joanna Piotrowska. Zaduch”, odniesie się do problemu relacji międzyludzkich. Zdaniem pisarki, stosunki panujące w domach odzwierciedlają to, co dzieje się w sferze publicznej. Rodzą się przy rodzinnym stole, a następnie przenoszą na ulice i do parlamentu. W ujawnianiu mechanizmów nadużywania władzy Solnit posługuje się narzędziami dostarczonymi przez ruchy feministyczne.

Wydarzenie zamyka wystawę cyklu fotografii Joanny Piotrowskiej, odwołującej się w pracach do strukturalnej i fizycznej przemocy wobec kobiet. Po wykładzie Rebecci Solnit odbędzie się spotkanie z autorką, które poprowadzą dr Agata Sikora i Magdalena Komornicka.

Transmisja online będzie dostępna na Facebooku oraz YouTubie Zachęty. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. W ciągu dwóch tygodni zostanie udostępnione nagranie z napisami w języku polskim.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij