Znaleziono 0 artykułów
06.04.2019

Zanurz się w zieleni!

06.04.2019
Park Narodowy Cavennes (Fot. Getty Images)

Las niesie ukojenie, na długie tygodnie poprawia koncentrację i wzmaga kreatywność, działa terapeutycznie na umysł i ciało. Pora spróbować leśnych kąpieli. Uwierz nam, natura cię uleczy.

Wiosna co roku zaskakuje nas swoją odurzającą mocą. Po długiej zimie pragnienie zanurzenia się w zieleni pcha nas w stronę parków, na łąki i w rozświetlone groszkową zielenią zagajniki z ledwo co wystrzelonymi pąkami. Spacerujemy, wdychając rześkie powietrze. Kąpiele leśne, czyli zanurzenie w krainie drzew, to nie tylko prosta przyjemność, ale także terapia, której zbawienne działanie potwierdzają badania.

Jezioro w Druskiennikach (Fot. Getty Images)

Ponad połowa ludzkości żyje dziś w dużych i wciąż rozwijających się ośrodkach miejskich, bez dostępu do dziewiczej przyrody. A jej dobroczynny wpływ na zdrowie został potwierdzony w ponad 140 badaniach naukowych przeprowadzonych na grupie 290 milionów osób. Las ze swoim delikatnym szumem, świergotem ptaków i przestrzenią to ekosystem pozostający w doskonałej harmonii, która wydaje się udzielać człowiekowi. Przebywanie wśród drzew redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a w konsekwencji łagodzi uczucie niepokoju. Uruchamia w organizmie produkcję komórek NK (ang. natural killers), które pomagają walczyć z patogenami. Badania wykazały też, że nawet widok z okna na drzewa czy zdjęcie lasu położone na szafce nocnej, na przykład tej w szpitalu, mają wpływ na dobrostan badanych. Pozytywnie wpływa to także na ciśnienie krwi i tętno, i, co więcej, umożliwia osiągnięcie ogólnej równowagi organizmu poprzez korzystny wpływ na układ nerwowy. To oznacza lepszy sen, dobre trawienie, szybsze zdrowienie, czysty umysł i wewnętrzny spokój. To, jak natura reguluje nasz wewnętrzny programator, przekłada się także na wyniki w pracy i życiu prywatnym. Działanie zieleni nie ustaje po wyjściu z lasu. Badania wykazały, że może trwać nawet do miesiąca, a przejawiać się na przykład w podwyższonym poziomie kreatywności i koncentracji.

Z koncentracją wiąże się jednak pewna trudność kąpieli leśnych. Gdy relaks staje się celem sam w sobie, może przysporzyć stresu, tak jak każdy inny punkt na codziennej liście zadań do odhaczenia. Wzorcowa kąpiel leśna zakłada więc bezczynność i zanurzenie w chwili obecnej, a nie wytyczony szlak do przejścia, rozmyślanie o pracy albo liczenie spalonych podczas marszu kalorii. Stańmy w miejscu, przytulmy się do pnia, połóżmy na polanie. Wtedy las zadziała w pełni.

Trend na kąpiele leśne narodził się w Japonii w latach 80. jako remedium na bolączki współczesnego człowieka, zanurzonego w migającej światłami betonowej dżungli, ale japońscy lekarze i mędrcy od wieków korzystali z wpływu natury, uznając ją za ważny element profilaktyki zdrowotnej. Gdy ich tezy zostały potwierdzone badaniami, zwyczaj rozprzestrzenił się na cały świat, a zwłaszcza w Korei Południowej, Kanadzie, USA i Europie. Polska, jako kraj nadal jeszcze w niemal jednej trzeciej porośnięty lasami, może się pochwalić niezliczonymi terapeutycznymi szlakami, ale dla spragnionych leśnej turystyki podajemy listę najciekawszych europejskich ośrodków naturalnej terapii.

Druskienniki, Litwa

Zdrojowy Park Dineiki w Druskiennikach na Litwie (Fot.Druskininkai Tourism Information Office)

Miasto uzdrowiskowe na południu Litwy jest położone w regionie zwanym zielonymi płucami kraju. Litwini, jako ostatni pogański naród w Europie, są ze swoimi lasami wyjątkowo związani. Nadal praktykują wiele obrzędów i tradycji związanych z przyrodą. Okolica ta obfituje w lasy sosnowe, ujęcia wód źródlanych, leczniczą borowinę. Można tu jednak pójść nie tylko na spacer, lecz także oddać się w ręce specjalistów, którzy zadbają o naszą regenerację. W Druskiennikach mieszczą się salony spa i Park Zdrojowy Dineiki, a także Lecznica Druskienicka, która ma ponadstuletnie doświadczenie w terapii uzdrowiskowej. Rytuały lecznicze opierają się tu na zbawiennej mocy słońca, źródlanej wody, ruchu i świeżego powietrza.

Devon, Wielka Brytania

Wioska Torbryan w hrabstwie Devon (Fot. Dave S.)

Horner Wood to największy i najbardziej imponujący starożytny las dębowy w Wielkiej Brytanii. Niektóre drzewa stoją tu od 500 lat, a można wśród nich znaleźć ponad 320 gatunków mchów i porostów, dzikie kwiaty oraz unikalną leśną faunę – chrabąszcze, nietoperze, jelenie, a nawet owce. Las otwiera się na kolorowe wrzosowiska i wybrzeże Kanału Bristolskiego, zapewniając fantastyczne widoki, czyste powietrze i cudowną izolację od świata.

Sanillés, Hiszpania

Las w północnej Hiszpanii

Wystarczą dwie godziny jazdy od tłocznej i hałaśliwej Barcelony, by znaleźć się w innym świecie. Ekopark i spa Sanillés, położony w hiszpańskich Pirenejach na wysokości 1066 metrów n.p.m., może się pochwalić fantastycznym mikroklimatem z ponad 300 słonecznymi dniami w roku. Podstawy programów naprawczych, w których można tu wziąć udział, to zdrowe odżywianie, kontakt z naturą, troska o dobrostan emocjonalny i ćwiczenia.

Marka, Norwegia (Fot. Getty Images)

Gardoussel, Francja

Park Narodowy Cavennes blisko Gardoussel (Fot. Tristan Schmurr)

Na południu Francji przyroda obezwładnia pięknem, a najbardziej może malowniczy jest region nieopodal Montpellier. Leży tu ośrodek holistycznej odnowy Gardoussel, otoczony 45 hektarami łąk, lasów sosnowych i wiecznie zielonych borów dębowych. Można tu po prostu pójść na spacer lub wziąć udział w kursie rozwijającym umiejętności współpracy i zarządzania, zajęciach kreatywnego pisania czy jogi. Prostota i naturalne piękno okolicy dodatkowo wpływają na skuteczność nauki.

Marka, Norwegia

Las w Norwegii (Fot. Lars Tiede)

Norwegowie należą do najszczęśliwszych narodów świata. Z dużym prawdopodobieństwem wpływa na to ich styl życia ściśle związany z przyrodą. Związek ten określa termin friluftsliv, który dosłownie oznacza „życie na wolnym powietrzu”. Norwegowie nie boją się złej pogody i spędzają na zewnątrz wiele godzin, i to od najmłodszych lat, odkrywając naturę, uprawiając sport i relaksując się. Na friluftsliv polecamy nietknięty obszar leśny w pobliżu Oslo. Gęsty las Marka ma kilka tysięcy kilometrów szlaków turystycznych i przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, lecz także turystów z całego świata. Bez względu na pogodę!

Kąpiele leśne mają na człowieka zbawienny wpływ także w skali makro. Ludzie chronią to, co kochają. Więź z naturą niech działa w obie strony – uzdrowieni pomóżmy uzdrowić to, co z bujnej, dzikiej przyrody nam pozostało.

Katarzyna Stadejek
Proszę czekać..
Zamknij