Znaleziono 0 artykułów
11.12.2020

Kolory roku Pantone 2021

Julia Hobbs

Ubrania w odcieniach kojącego Ultimate Grey i optymistycznego Illuminating Yellow pojawiły się już na wybiegach Prady, Jacquemusa, Gucci, Balmain i Givenchy.

W jaki sposób Pantone decyduje o kolorze roku?

Nie patrzymy w kryształową kulę, aby dokonać tego wyboru – wyjaśnia Laurie Pressman, wiceprezeska Instytutu Kolorów Pantone. – To przemyślany proces, zwieńczenie pracy całego zespołu badającego trendy.

Jak wygląda życie prognostyka trendów?

Badamy, jak kolory wpływają na samopoczucie – mówi Leatrice Elseman, dyrektorka wykonawcza Instytutu Kolorów Pantone. – Zazwyczaj nasz zespół podróżuje po całym świecie, dzieląc się pomysłami, obrazami, hasłami.

(Fot. materiały prasowe Pantone)

Co badają prognostycy?

Wszystko – od światowych imprez sportowych (jakie miasto będzie gospodarzem i czy istnieją kolory, które są rdzenne dla tego miasta) do pięknych zdjęć półek z książkami, które publikujemy na naszych profilach na Instagramie, oraz odcieni, które pojawiają się na międzynarodowych pokazach mody. Na tym nie kończy się psychospołeczna analiza Eiseman. Kolory, które określają konkretny rok, są również nierozerwalnie związane z tym, co uważamy za optymistyczne.

Pytamy, co dzieje się na świecie w kategoriach społeczno-ekonomicznych, aby upewnić się, że zwracamy uwagę na potrzeby i nadzieje społeczeństwa – dodaje Eiseman. – Gromadząc te informacje, możemy odrobić pracę domową i opracować inteligentną analizę, która pozwoli nam zdecydować o kolorze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by PANTONE (@pantone)

Dlaczego w 2021 zostały wybrane dwa kolory roku Pantone?

Nie po raz pierwszy Pantone wybrał dwa odcienie. W roku 2016 Pantone 15-3919 Serenity i Pantone 13-1520 Rose Quartz (znany również jako Millennial Pink) zostały wybrane w tandemie.

Podobne artykułyNowy dres na nowy rokAlex Kessler Jak zauważa Pressman, w tym roku chodziło o wspólnotę. Zanim Pantone rozpoczął badania nad kolorami w 2021, pewne wyraźnie rozpoznawalne zmiany społeczne, z którymi nadal się zmagamy, były już mocno zaawansowane. – Od sposobu, w jaki się socjalizujemy i podróżujemy, do sposobu, w jaki zmieniliśmy nasze myślenie. Zmieniamy sposób myślenia z ilościowego na jakościowy, dostosowując się od szybkiego tempa życia do powolnego życia, przyjmując podejście lokalne ponad globalne.

Jedyną rzeczą, która stała się dla nas oczywiście zrozumiała, było pogłębienie przez pokolenia zrozumienia, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem i że to właśnie nasza więź z innymi ludźmi daje nam odwagę i nadzieję – wyjaśnia Pressman.

Stało się jasne, że nigdy nie będzie jednego koloru który mógłby wyrazić wszystko. Dwa kolory dają komunikat, że potrzebujemy siebie nawzajem.

Jakie znaczenie mają kolory Pantone 2021?

(Fot. Seana Redmond/Vogue International)

Ultimate Grey (Pantone 17-5104) opowiada o sile i odporności – mówi Eiseman. – Jeśli myślimy o tym w kategoriach natury, to jest to kolor kamyków na plaży, skał i kamieni, które są wokół nas od milionów lat i nie znikną w najbliższym czasie. Szary oznacza hart ducha, coś, czego możesz się trzymać, zawsze będzie tam dla ciebie.

Istnieje również bezpośrednie nawiązanie do mody. – Ludzie noszą teraz głównie szare spodnie z dresu, prawda? – Eiseman śmieje się. – Nie zamierzamy spędzić w nich reszty życia, ale sporo mówią o stylu życia 2020 roku.

W roku 2021 Ultimate Grey pojawia się w parze z drugim odcieniem, który również czerpie z natury. Illuminating Yellow (Pantone 13-0647) pasuje do dywanu z wybiegu Prady wiosna-lato 2021 i kojarzy się ze słońcem.

Żółty oznacza nadzieję, pozytywność i coś, na co można czekać. Jak niebo w pięknym dniu – mówi Eisman. – Przez lata Pantone przeprowadził wiele badań na temat tego, jak ludzie reagują na kolor. Wiemy, że istnieje uniwersalna reakcja zarówno na Ultimate Grey, jak i Illuminating Yellow. Nawet nazwy kolorów mówią ci coś o nich, ludzie natychmiast się z nimi identyfikują.

Widzimy światło przed nami – podsumowuje Pressman. – Zachowajmy spokój, który daje Ultimate Grey. Jeśli będziemy cierpliwi i optymistyczni, dojdziemy tam, gdzie chcemy.

1/22Najmodniejsze ubrania w kolorach roku Pantone 2021: Ultimate Grey i Illuminating Yellow

Prada

Proszę czekać..
Zamknij