Znaleziono 0 artykułów
06.05.2020

George Clooney: Ostatni prawdziwy amant

Julia Właszczuk

Choć dziś jest gwiazdą wielkiego formatu, to karierę rozpoczynał na małym ekranie. Po kilkunastu mniej lub bardziej udanych występach w serialach, komediach i horrorach klasy B, otrzymał rolę pediatry Douga Rossa w „Ostrym dyżurze”, która zapewniła mu status jednej z najgorętszych gwiazd lat 90. W równej mierze przyczyniły się do tego jego zdolności aktorskie, jak krótka fryzura na bad boya, hipnotyzująco ciemne oczy i zadziorny uśmiech.

Po serialowym sukcesie Clooney stał się ikoną kina. U boku Quentina Tarantino wystąpił w „Od zmierzchu do świtu”, wcielił się w Bruce’a Wayne’a w filmie „Batman i Robin”, kilka razy przywdział wojskowy mundur i zagrał tajnych agentów, w tym w „Cienkiej czerwonej linii”, „Złocie pustyni” i „Syrianie”, za którą otrzymał swojego pierwszego Oscara. Wcielał się w postaci wiecznych chłopców, czarujących oszustów i przystojniaków, którym wszystko uchodzi płazem. Wszyscy jego najważniejsi bohaterowie – w „Ocean’s Eleven”, „Co z oczu, to z serca” czy „Okrucieństwo nie do przyjęcia” – w subtelny sposób potrafili zmanipulować innych.

Jako dr Doug Ross w serialu „Ostry dyżur” (Fot. Harry Langdon/Getty Images)

On sam długo cieszył się podobną opinią. Wieczny kawaler, łamacz serc i amant z Hollywood – powracało w nagłówkach gazet śledzących jego kolejne romanse. W czasie gdy jego najlepszy przyjaciel Brad Pitt zakochał się i ożenił dwukrotnie – najpierw z Jennifer Aniston, a później z Angeliną Jolie – Clooney wdawał się w kolejne romanse, zawsze jednak chwilowe. Spotykał się z Kelly Preston, Lucy Liu, Renée Zellweger, Kristą Allen i Lisą Snowdon.

Miłość swojego życia spotkał dopiero po pięćdziesiątce. Okazała się nią Amal Alamuddin, prawniczka, aktywistka i obrończyni praw człowieka pracująca dla ONZ. Połączył ich gen aktywistyczny – Clooney od dawna wyrażał swoje poparcie dla społeczności LGBTQ+, opowiadał się za kontrolą dostępu do broni w USA i zwracał uwagę opinii publicznej na światowe konflikty. Rok po pierwszej randce para pobrała się w Wenecji. Trzy lata później zostali rodzicami bliźniaków: Elli i Alexandra. W ostatnim czasie jednak coraz więcej pisze się o kryzysie w małżeństwie aktora i aktywistki, a spekulacji dotyczących ich rozwodu przybywa z dnia na dzień.

Z okazji 61. urodzin aktora przypominamy jego niezapomniane zdjęcia.

1/20George Clooney: Ostatni prawdziwy amant

1985 rok

Proszę czekać..
Zamknij