Znaleziono 0 artykułów
04.08.2020

Animowani „Chłopi” w kinach

Kamila Wojtkiewicz

Studio animacji, znane z nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”, rusza ze zdjęciami do nowego projektu. „Chłopi” na podstawie powieści Reymonta wizualnie będą inspirowani sztuką Młodej Polski. Premiera w 2022 roku.

Brytyjsko-polski film „Twój Vincent” zdobył nominacje do Oscara, Złotych Globów i nagrody BAFTA w 2018 roku. Widzów i krytyków zachwyciła technika animacji malarskiej. Twórcy obrazu, Dorota Kobiela i Hugh Welchman wracają z kolejnym projektem. Razem ze studiem animacji BreakThru Films stworzą film oparty na noblowskiej powieści Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”.

Fabuła filmu

„Chłopi” opowiedzą historię losów rodziny Borynów i tajemniczej piękności, Jagny. – Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile – opowiada Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka filmu. Film ukaże mikroświat wiejskiej wspólnoty, której zmagania znajdują odzwierciedlenie we współczesnej historii. „Chłopi” to opowieść o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie wyjście poza ramy spotyka się z upokorzeniem i odrzuceniem.

Jak powstanie film?

„Chłopi” zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej. – Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie – wyjaśnia Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films. Twórcy zainspirują się malarstwem okresu Młodej Polski, które oddaje nastrój powieści. W filmie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Kto wystąpi w filmie?

W rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska („Żmijowisko”). W pozostałych rolach wystąpią m.in. Mirosław Baka („Dekalog V”) jako Boryna, Sonia Mietielica („Wilkołak”) jako Hanka, Robert Gulaczyk („Twój Vincent”) jako Antek oraz Ewa Kasprzyk („Polityka”) jako Dominikowa i Andrzej Konopka („Róża”) jako Wójt. Na ekranie pojawi się także Małgorzata Kożuchowska oraz Julia Wieniawa.

Kto stoi za produkcją?

Za reżyserię i scenariusz odpowiada Dorota Kobiela, znana z „Twojego Vincenta”. Współautorem scenariusza jest Hugh Welchman, zdobywca Oscara za najlepszą animację krótkometrażową w 2008 roku „Piotruś i wilk”. Film wyprodukuje studio BreathThru Films, a za dystrybucję odpowie NEXT FILM. Muzykę do filmu skomponuje wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski.

Premiera filmu jest planowana na 2022 rok.

3/6Zobacz nowy film twórców „Twojego Vincenta”

Proszę czekać..
Zamknij