Znaleziono 0 artykułów
09.01.2023

Najbardziej zaskakujące momenty w historii gali Złotych Globów

09.01.2023
Fot. Getty Images

Rozdanie Złotych Globów od dawna uważane jest za mniej oficjalną wersję oscarowej gali i miarodajny wskaźnik faworytów do Nagrody Akademii. Przez lata ceremonie przyniosły też niezliczoną wręcz liczbę szczerych przemówień i zaskakujących momentów. Przedstawiamy najważniejsze z nich – tuż przed uroczystym rozdaniem Złotych Globów 2023, które odbędzie się 10 stycznia.

Stylowo spóźniona Beyoncé

Beyoncé w 2020 roku była nominowana w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna do filmu” za utwór „Spirit” z „Króla Lwa”. Gwiazda pominęła początek ceremonii, skradając się na tyły sali, gdy Kate McKinnon zapowiadała Ellen DeGeneres – laureatkę Nagrody Carol Burnett. Chociaż Beyoncé nie wygrała w swojej kategorii w tamtym roku, jej wejście to wciąż jeden z niezapomniany momentów w historii Złotych Globów.

Michelle Williams o prawie kobiet do wyboru

Nie jest niczym nowym, że gwiazdy, odbierając nagrody, poruszają kwestie polityczne, ale kiedy Williams przyjmowała Złoty Glob za rolę w „Fosse/Verdon” w 2020 roku, wygłosiła przemowę, o której trudno zapomnieć. – Jestem wdzięczna za to, że żyję w społeczeństwie, w którym wybór istnieje. Jako kobiety i dziewczyny musimy pamiętać, że nie zawsze to, co się dzieje z naszym ciałem, jest naszym wyborem – powiedziała Williams, przypominając kobietom, by „głosowały we własnym interesie”. – To właśnie robią mężczyźni od lat, dlatego świat jest tak dostosowany pod nich – dodała gwiazda.

Fot. Getty Images

Seth Meyers o drapieżnikach seksualnych w Hollywood

– Nadszedł czas, aby poruszyć niewygodny temat: Harvey Weinstein – powiedział Meyers podczas monologu otwierającego ceremonię rozdania nagród w 2018 roku. – Ale nie martwcie się, on powróci za 20 lat, kiedy stanie się pierwszą osobą w historii wygwizdaną podczas In Memoriam – dodał. Krótko po tym Meyers nawiązał do Kevina Spacey, który właśnie został zastąpiony przez Christophera Plummera w filmie „Wszystkie pieniądze świata” po tym, jak został oskarżony o nadużycia seksualne. – Zamierzają zrobić kolejny sezon „House of Cards”. Czy Christopher Plummer też może w tym pomóc? Mam nadzieję, że może zrobić południowy akcent, ponieważ Kevin Spacey na pewno nie mógł – mówił Meyers, a na koniec zajął się też Trumpem.

Zaskoczona Elizabeth Taylor na scenie

Nie jest tajemnicą, że Taylor lubiła rozkoszować się koktajlami i wydawało się, że mogła to zrobić podczas jednego z występów na Złotych Globach. W 2001 roku legenda Hollywood miała zadanie wręczyć nagrodę za Najlepszy film dramatyczny i wywołała zamieszanie swoim nietypowym zachowaniem. – Co, nie otwieram tego? – zapytała, trzymając w ręku kopertę z wynikami. Na szczęście pomógł jej Dick Clark, wyjaśniając, że najpierw musi powiedzieć, kto jest nominowany.

Renée Zellweger wybiera nieodpowiedni moment na przerwę

Zellweger nie można było znaleźć po tym, jak Hugh Grant ogłosił ją jako zdobywczynię Złotego Globu w 2001 roku dla Najlepszej aktorki w filmie muzycznym lub komediowym za rolę w „Siostrze Betty”. Dopiero gdy Grant zaczął odbierać statuetkę w jej imieniu, aktorka weszła na scenę, przyznając, że była w łazience i ścierała szminkę z zębów, kiedy jej nazwisko zostało wywołane.

Fot. Chris Weeks/Getty Images

Emma Stone przeprasza za swoją rolę w „Witamy na Hawajach”

Prowadząca Złote Globy Sandra Oh zażartował w 2019 roku na temat filmu „Witamy na Hawajach” z 2015 roku, w którym obsadzano białą aktorkę Emmę Stone w roli, która została napisana dla kobiety o korzeniach chińsko-hawajskich. Żart nie był całkowicie zaskakujący, ponieważ filmowi zarzucano już whitewashing. Prawdziwą niespodzianką było gdy Stone krzyknęła z widowni: „Przepraszam!”.

Brad Pitt dziękuje twórcom leku na problemy żołądkowe

Kiedy w 1996 roku Brad Pitt zdobył Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie „12 małp”, skorzystał z okazji, by podziękować nieco niecodziennemu źródłu wsparcia. – Chciałbym podziękować... właściwie twórcom Kaopectate – powiedział Pitt, dodając: – Zrobili wielką przysługę bliźnim. Pitt wyjaśnił później, że lek pomógł mu na problemy żołądkowe. 

Drugi występ Ricky’ego Gervaisa w roli gospodarza nie przynosi oczekiwanych rezultatów

Po poprowadzeniu Złotych Globów w 2010 roku brytyjski komik powrócił w tej roli na następnej gali. Podczas monologu otwierającego, w ciągu około pięciu minut udało mu się zaatakować Johnny’ego Deppa, Angelinę Jolie, Charliego Sheena i wiele innych osób. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że Gervais został poproszony o poprowadzenie ceremonii po raz trzeci w 2012 roku – i wrócił na podium w 2020 roku.

Tina Fey i Amy Poehler o czołowych mężczyznach w Hollywood

Fey i Poehler powinny uczyć na kursach – lub przynajmniej Gervaisa – jak gospodarz gali powinien rozśmieszać publiczność, jednocześnie z niej żartując. Kto potrafi zapomnieć ich pamiętny roast George’a Clooneya? – „Grawitacja” jest nominowana jako najlepszy filmu. To historia o tym, jak George Clooney wolałby umrzeć w kosmosie, niż spędzić jeszcze jedną minutę z kobietą w swoim wieku. Albo żart o Leonardo DiCaprio (w 2:34), który trzeba samemu usłyszeć.

Żart Bette Midler ze Złotych Globów

To w sumie trochę zaskakujące, że nikt inny nie wykorzystał łatwej gry słów „Złote Globy” od czasu żartu Bette Midler w 1980 roku.

Przemowa Jacqueline Bisset

Jacqueline Bisset może i zdobyła swój Złoty Glob w 2014 roku za rolę w „Dancing on the Edge”, ale jej najlepszym występem było zdecydowanie jej przemówienie. Widocznie poruszona Bisset użyła kilku cenzurowanych słów i zignorowała muzykę, oznaczającą koniec czasu na podziękowania. Zaoferowała nawet kilka niezręcznych porad przed opuszczeniem sceny, mówiąc: – Wierzę, że jeśli chcesz dobrze wyglądać, musisz wybaczyć wszystkim. Musisz wybaczyć wszystkim – to najlepszy zabieg upiększający.

Jack Nicholson przyznaje, że jest na haju po valium

Po zdobyciu nagrody dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym za rolę w filmie „Schmidt” zawsze uroczy Nicholson powiedział, że był zszokowany, ponieważ myślał, że film był w rzeczywistości komedią. Następnie przeszedł do wyśmiewania się z innych aktorów, zanim w końcu przyznał, że wziął trochę valium tego wieczoru.

Odwołanie gali rozdania Złotych Globów w 2008 roku

Podczas strajku Gildii Scenarzystów w 2008 roku Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej zostało zmuszone do odwołania ceremonii rozdania nagród po tym, jak członkowie Gildii Aktorów Ekranowych zobowiązali się nie przekraczać linii pikietujących na zewnątrz. Z groźbą pustego czerwonego dywanu ceremonia wręczenia nagród została zastąpiona w tamtym roku telewizyjną konferencją prasową, na której ogłoszono zwycięzców.

Przemowa Jodie Foster z 2013 roku

Zazwyczaj skryta Jodie Foster zaskoczyła wszystkich, gdy w 2013 roku, odbierając honorową statuetkę – Nagrodę Cecila B. DeMille za całokształt twórczości, dokonała – być może – coming outu. Podczas przemowy aktorka wyznała: – Chyba mam nagłą potrzebę powiedzenia czegoś, czego nigdy tak naprawdę nie byłam w stanie wyznać publicznie... Ale zamierzam to powiedzieć. Głośno i z dumą. Więc będę potrzebował waszego wsparcia w tej sprawie. Jestem singielką.

Ciągle wypikani prezenterzy w 2016 roku

Złote Globy w 2016 roku były koszmarem dla realizatorów. Najpierw Amy Schumer użyła słowa na C podczas droczenia się z Jennifer Lawrence. Następnie gospodarz gali Ricky Gervais poprosił Mela Gibsona o wyjaśnienie nie całkiem cenzuralnej tyrady, którą aktor wygłosił, gdy go aresztowano w 2006 roku. I wtedy, na dokładkę, przyszedł Jonah Hill ze słowem na F po kolejnym słowie na F podczas krótkiego skeczu, którego Jane Fonda wcale nie uznała za zabawny.

Fot. Handout/Getty Images

Tina Fey o swoich internetowych hejterach

Podczas przemówienia w 2009 roku gwiazda „Rockefeller Plaza 30” przypomniała publiczności, że jeśli kiedykolwiek ktoś poczuje się ze sobą zbyt dobrze, powinien po prostu zajrzeć do internetu.

Fot. Christopher Polk/ZUMA Wire/Shutterstock

Andra Day wygrywa z faworytką Carey Mulligan

Kto powiedział, że ceremonia na Zoomie nie może przynieść emocji? Podczas ceremonii rozdania Złotych Globów w 2021 roku Joaquin Phoenix ogłosił, że zdobywczynią statuetki dla Najlepszej aktorki w filmie dramatycznym nie jest faworytka Carey Mulligan za „Obiecującą. Młodą. Kobietę”, ale niedoceniana Andra Day za film „Billie Holiday”. W odpowiedzi usłyszeliśmy westchnięcia nominowanych Violi Davis i Vanessy Kirby oraz okrzyk zwyciężczyni.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Vogue
Proszę czekać..
Zamknij