Znaleziono 0 artykułów
30.09.2022

Wszystko, co wiemy o koronacji króla Karola III

30.09.2022
(Fot. Getty Images)

Po śmierci królowej Elżbiety II, 8 września 2022 roku, Karol III został królem. Od tego czasu wygłosił pierwsze przemówienie do narodu, przewodniczył historycznej Radzie Akcesyjnej, odbył rozmowy ze światowymi przywódcami i zaczął oswajać się z nową rolą monarchy, głowy Wspólnoty Narodów i najwyższego namiestnika Kościoła Anglii. Jednak zanim będziemy świadkami jego oficjalnej koronacji, minie jeszcze trochę czasu. Oto wszystko, co wiadomo na temat tego historycznego dnia.

Kiedy odbędzie się koronacja króla Karola III?

Tradycja nakazuje, aby kraj pozostawał w żałobie przez odpowiedni okres po odejściu byłego monarchy. W związku z tym do koronacji króla Karola III prawdopodobnie upłynie jeszcze kilka miesięcy. Sama królowa Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 r., ale została koronowana dopiero 2 czerwca 1953 r. Niemniej jednak być może nie będziemy musieli czekać 16 miesięcy – ceremonię zaplanowano na 6 maja 2023 roku.

Gdzie odbędzie się koronacja króla Karola III?

Opactwo westminsterskie było miejscem brytyjskich koronacji przez ostatnie 900 lat i jest mało prawdopodobne, aby ceremonia Karola III odbiegała od ustalonego modelu – przynajmniej pod tym względem.

Jak będzie wyglądać koronacja króla Karola III?

Koronacja Karola III może jednak znacznie różnić się od koronacji jego matki. Jak podaje „The Telegraph”, plany zostały opracowane pod kryptonimem operacja „Golden Orb” i będą odzwierciedlać wizję nowego władcy „skromniejszej, bardziej nowoczesnej monarchii”. Informatorzy dziennika twierdzą, że ceremonia będzie krótsza niż trzy godziny poświęcone koronacji królowej. Będzie również mniej kosztowna (jako że płaci za nią rząd, król wyraził podobno życzenie, aby uroczystość była uznana za „niedrogą”) i weźmie w niej udział więcej przedstawicieli różnych wyznań i grup społecznych, aby dokładniej odzwierciedlić różnorodność etniczną narodu.

Książę Karol z babcią, Królową Matką i ciocią, księżniczką Małgorzatą na koronacji mamy, królowej Elżbiety II w 1953 roku (Fot. Getty Images)

Inne aspekty ceremonii będą bardziej zbliżone do koronacji królowej. Król Karol III złoży przysięgę koronacyjną, zostanie namaszczony konsekrowanym olejem, otrzyma jabłko królewskie i berło, a arcybiskup Canterbury nałoży na jego głowę koronę św. Edwarda. Następnie król ma pojawić się na balkonie pałacu Buckingham wraz z królową małżonką Camillą, nowymi księciem i księżną Walii oraz ich dziećmi.

Czy królowa małżonka Camilla zostanie koronowana wraz z królem Karolem III?

Tak, po deklaracji królowej Elżbiety II z początku 2022 r., że jej „szczerym życzeniem” jest, aby była księżna Kornwalii przyjęła tytuł królowej małżonki, gdy Karol wstąpi na tron, zostanie ona koronowana u boku monarchy. Stanie się pierwszą królową małżonką od czasów królowej matki w 1937 r., a na jej głowę zostanie włożona platynowa korona tej ostatniej, ozdobiona 2,8 tys. diamentów, w tym 105-karatowym Koh-i-noor. (Jako mężczyźnie, księciu Filipowi, nie przysługiwał podobny zaszczyt).

Kto będzie obecny na koronacji króla Karola III?

W koronacji królowej Elżbiety II wzięło udział ponad 8 tys. gości, ale oczekuje się, że koronacja króla Karola III będzie znacznie mniejsza – obecnych będzie ok. 2 tys. dygnitarzy. Wśród nich znajdą się członkowie rodziny królewskiej, przedstawiciele parlamentu i Kościoła, a także prominentni politycy ze Wspólnoty Narodów i całego świata.

Czy koronacja króla Karola III będzie transmitowana na żywo?

Tak, biorąc pod uwagę, że Rada Akcesyjna króla Karola III była po raz pierwszy w historii nadawana w telewizji, jest niemal pewne, że jego koronacja będzie transmitowana na żywo. Koronacja królowej Elżbiety II, pierwsza tego typu ceremonia pokazana w telewizji, przyciągnęła w Wielkiej Brytanii ok. 27 mln widzów – liczba ta może zostać łatwo przekroczona w 2023 r.

Czy koronacja króla Karola III będzie dla Brytyjczyków dniem wolny od pracy?

Powszechnie oczekuje się, że koronacja króla Karola III będzie na Wyspach dniem wolnym od pracy – podobnie jak było w przypadku koronacji królowej Elżbiety II – jednak brytyjski rząd jeszcze tego nie potwierdził, stwierdzając, że decyzja zostanie podjęta bliżej terminu uroczystości.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij