Znaleziono 0 artykułów
17.11.2022

Księżna Diana i Hasnat Khan: „The Crown” a rzeczywistość

17.11.2022
(Fot. Materiały prasowe Netflix)

Związek księżnej Diany z kardiochirurgiem Hasnatem Khanem przyjaciele Lady Di opisywali nie tylko jako poważny, ale nawet najważniejszy od czasu jej ślubu. Opowiada o nim także piąty sezon „The Crown”. Przedstawiamy, jak ta relacja wyglądała naprawdę, a co z tego, co zobaczyliśmy w serialu, jest fikcją.

W trzecim odcinku piątego sezonu „The Crown” księżna Diana, grana przez Elizabeth Debicki, spotyka po raz pierwszy Dodiego Al-Fayeda (Khalid Abdalla), syna miliardera Mohameda Al-Fayeda (Salim Daw). Jednak to nie relację z partnerem, z którym zginęła tragicznie w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997r., opisuje najnowsza odsłona bestsellera Netfliksa, lecz związek z Hasnatem Khanem (Humayun Saeed). Z brytyjsko-pakistańskim kardiochirurgiem Lady Di spotykała się przez dwa lata, między 1995 a 1997 r., po ogłoszeniu separacji z księciem Karolem w 1992 r. Jak doszło do tego, że skrzyżowały się ścieżki księżnej Walii i Khana, jak rozwijała się ich relacja i dlaczego się skończyła? Przedstawiamy, co wydarzyło się naprawdę, a co jest w „The Crown” fikcją. 

Jak poznali się księżna Diana i Hasnat Khan?

W siódmym odcinku nowego sezonu, „W stanie zawieszenia”, księżna Diana po raz pierwszy spotyka Khana. Dzieje się to w szpitalu, gdzie Lady Di pociesza swoją akupunkturzystkę i przyjaciółkę Oonagh Toffolo, której mąż ma operację serca. Gdy po zabiegu lekarz pojawia się, by przekazać informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, księżna Diana jest nim wyraźnie zachwycona. Zauważa jego nazwisko zapisane na butach, a po jego wyjściu nazywa go „przystojniakiem”. W prawdziwym życiu scena ta rozegrała się niemal dokładnie w ten sam sposób: 1 września 1995 r. Khan był chirurgiem prowadzącym w Royal Brompton Hospital i przyszedł do poczekalni, aby powiedzieć Toffolo, że operacja wszczepienia bajpasów u jej męża się udała. Kobieta przedstawiła kardiochirurga księżnej Dianie, która później do niej powiedziała: „Czyż on nie jest cudowny? A nazywa się Hasnat Khan. Tak jest napisane na jego butach”.

W „The Crown” księżna Diana następnie wraca do szpitala kilka razy, aby spotkać się z pacjentami. Ona i Khan wpadają na siebie ponownie i planują zobaczyć się po jego zmianie. Po wzruszającej rozmowie na temat ograniczeń, jakie spotkały ich w życiu, Diana i Hasnat, przy chipsach i czekoladzie kupionych z automatu, planują pierwszą randkę: wyjście na film Rona Howarda „Apollo 13”. Do kina księżna przybywa w przebraniu, ubrana w ciemną perukę i okulary przeciwsłoneczne.

W rzeczywistości Diana wracała do szpitala codziennie przez następne kilka tygodni i wkrótce znalazła się sama w windzie z Khanem, gdzie krótko porozmawiali, a dwa tygodnie później wybrali się na pierwszą randkę – na wycieczkę do Stratford-upon-Avon, aby odwiedzić ciotkę i wuja Khana. – Ani przez chwilę nie sądziłem, że powie „tak”, ale zapytałem ją, czy chciałaby ze mną pojechać. Byłem bardzo zaskoczony, że się zgodziła. Po tym nasza przyjaźń przerodziła się w związek – mówił Khan policji po śmierci Diany. Pomimo tej sporej zmiany w historii Diany i Hasnata wydaje się, że w „The Crown” jest więcej niż ziarno prawdy – Diana rzeczywiście nosiła ciemne peruki i okulary przeciwsłoneczne, gdy wychodziła z Khanem w jego dzielnicy Chelsea lub ustawiała się z nim w kolejce przed klubami jazzowymi, a Khan był fanem śmieciowego jedzenia i para często jadła razem dania z KFC na kolację w pałacu Kensington.

(Fot. Getty Images)

Jak naprawdę wyglądał związek księżnej Diany z Hasnatem Khanem?

Znaczna część ich związku w „The Crown” w dużej mierze rozgrywa się poza ekranem – z wyjątkiem scen, w których księżna Diana całuje Khana na pożegnanie, oraz innej, w której mówi swojemu synowi, księciu Williamowi, że się z kimś spotyka. W prawdziwym życiu ich romans pozostawał głównie w ukryciu, ale był, według wszelkich informacji, poważny. Dyskutowali o małżeństwie i wspólnych dzieciach, możliwości przeniesienia się do Pakistanu, a Diana nawet przedstawiła partnera swoim synom. W lutym 1996 r.poleciała do Pakistanu, aby odwiedzić szpital dla chorych na raka prowadzony przez Imrana Khana, dalekiego kuzyna Hasnata, i podjęła znaczne wysiłki, aby przekonać do siebie resztę jego rodziny, w tym babcię, z którą prowadziła długoletnią korespondencję. Przyjaciele opisywali ich związek jako najważniejszy dla Diany od czasu jej ślubu.

Dlaczego związek księżnej Diany i Hasnata Khana się zakończył?

W „The Crown” przyczyny zakończenia związku księżnej Diany i Khana są niejasne. W jednej ze scen pokazano, jak Lady Di, ze łzami w oczach, rozmawia ze swoim terapeutą o Hasnacie, mówiąc, że „nagle zamilkł”, a gdy książę Karol pyta ją o niego, odpowiada, że „go odstraszyła”. W rzeczywistości koniec ich relacji był bardziej skomplikowany. Po tym, jak w 1996 r. w gazecie „Sunday Mirror” pojawiła się informacja o ich romansie, Khan miał trudności z poradzeniem sobie z uwagą prasy. Zaczął otrzymywać pogróżki i zastanawiać się nad swoją przyszłością z księżną. W końcu zdecydował, że nie może się z nią ożenić ani ujawnić ich związku. – Moim głównym zmartwieniem związanym z naszym ślubem było to, że moje życie będzie piekłem z powodu tego, kim była – powiedział później policji. – Wiedziałem, że nie będę mógł prowadzić normalnego życia i jeśli kiedykolwiek będziemy mieli razem dzieci, nie będę mógł ich nigdzie zabrać ani robić z nimi normalnych rzeczy.

W lipcu 1997 r., miesiąc przed śmiercią, Khan zatrzymał się z Dianą w pałacu Kensington noc przed tym, jak poleciała do Saint-Tropez na wakacje z Mohamedem Al-Fayedem. – Po kilku dniach poczułem, że coś jest nie tak – dodał Khan policji. – Powiedziałem jej, że myślę, że coś jest nie tak ze względu na sposób, w jaki się zachowywała, ale ona po prostu powiedziała, że w miejscu, w którym była, miała problemy z zasięgiem w telefonie – wyjaśniał. Para spotkała się ponownie pod koniec miesiąca w dzielnicy Battersea, a Khan powiedział księżniczce, że podejrzewa, że w jej życiu jest teraz inny mężczyzna. Ona zaprzeczyła. – Po zakończeniu naszego spotkania w parku Battersea umówiliśmy się, że następnego dnia zobaczymy się ponownie w pałacu Kensington. To właśnie wtedy Diana powiedziała mi, że między nami wszystko skończone – opowiadał Hasnat policji.

Następnie Diana poleciała do Paryża, aby spotkać się z Dodim Al-Fayedem. Niektórzy z jej przyjaciół spekulowali, że w tym czasie nadal była zakochana w Khanie i wykorzystała swojego nowego partnera, aby wzbudzić w Hasnacie zazdrość. Nawet po ich rozstaniu pozostawała w kontakcie z rodziną Khana i sprawiała wrażenie, że nadal są razem. Hasnat próbował ponownie zadzwonić do Diany w noc jej śmierci, ale księżna do tego czasu już zmieniła swój numer telefonu.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij