Znaleziono 0 artykułów
10.03.2020

Główny Inspektor Sanitarny zaleca odwołanie imprez masowych

10.03.2020
(Fot. Daniel Zuchnik/Getty Images)

Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego GIS rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

W związku z pojawieniem się pierwszych przypadków zachorowań na Covid-19 w Polsce, rozpoczęto prace nad powstrzymaniem rozprzestrzeniania się epidemii. W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Sanitarny rekomendował ograniczenie podróży do państw wysokiego ryzyka, w szczególności Chin, Korei Południowej, Japonii, Iranu i Włoch.

Odwołano część lotów, niektóre uczelnie odwołują zajęcia, wiele firm zachęca pracowników do pracy zdalnej. 

Teraz GIS wydał również oświadczenie w sprawie imprez masowych, takich jak festiwale, targi, koncerty i inne tego typu wydarzenia. – W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem pana premiera Mateusza Morawieckiego w dniu 8 marca 2020 roku, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych – napisano w komunikacie.

Dodatkowo organizacja każdego wydarzenia tego typu podlegać będzie kontroli pod kątem oceny ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Decyzję o kontroli podejmuje wojewoda, który może zwrócić się o opinię do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w razie potrzeby również do Głównego Inspektora Sanitarnego.

W Polsce potwierdzono do tej pory 18 przypadków zakażenia koronawirusem. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał konieczność podjęcia wszelkich działań, które pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w Polsce. Minister przypomniał o konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz podstawowych zasadach higieny (np. dokładne mycie rąk). Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób chorych oraz seniorów. 

Na stronie GIS znaleźć można aktualne informacje dotyczące rozwoju wirusa oraz zalecenia walki z nim.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij