Znaleziono 0 artykułów
23.10.2019

Instagram usunie część filtrów

23.10.2019
Madonna i Kim Kardashian (Fot. Instagram/East News)

Już niedługo z aplikacji znikną wszystkie efekty związane z chirurgią estetyczną. Twórcy Instagrama chcą w ten sposób chronić zdrowie psychiczne użytkowników przed szkodliwym wpływem mediów społecznościowych.

W sierpniu Instagram udostępnił wszystkim użytkownikom narzędzie do kreowania własnych filtrów, które do tej pory było zarezerwowane dla wybranych profili. W efekcie liczba dostępnych efektów zwiększyła się dziesięciokrotnie. Już niedługo część z nich zniknie z aplikacji. SparkAR, firma odpowiedzialna za tworzenie instagramowych efektów, poinformowała na swoim Facebooku, że w ciągu najbliższych tygodni wszystkie filtry imitujące efekty operacji plastycznych zostaną usunięte, a każdy nowy projekt będzie dokładniej sprawdzany pod kątem ich wpływu na użytkowników.

Decyzja o usunięciu niektórych efektów jest odpowiedzią na oskarżenia skierowane pod adresem aplikacji o normalizację i promocję operacji plastycznych. Filtry uznano za szkodliwe dla zdrowia psychicznego użytkowników, ponieważ mogą one zaburzać obraz własny i przyczyniać się do rozwoju dysmorfofobii. Decyzja podzieliła Internet – część osób pochwaliła Instagram za decyzję i podejmowanie realnych działań na rzecz ochrony swoich użytkowników, inni skrytykowali aplikację, przekonując, że ta decyzja nie rozwiąże problemu.

Jest to kolejne działanie aplikacji, które ma chronić zdrowie psychiczne użytkowników i uczynić Instagram bezpieczniejszym. W maju rozpoczęto testy ukrywania liczby polubień – użytkownicy nadal widzieli sumę reakcji i wyświetleń pod swoimi zdjęciami oraz nagraniami, ale nie mieli dostępu do analogicznych danych od innych. Program objął do tej pory Kanadę, Australię, Brazylię, Irlandię, Japonię, Nową Zelandię i Włochy. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij