Znaleziono 0 artykułów
19.07.2019

Instagram testuje ukrywanie liczby polubień pod postami

19.07.2019
Fot. Getty Images

Aplikacja zwiększa zasięg swoich testów. Po pierwszych próbach w Kanadzie, teraz przyszedł również czas na Australię, Brazylię, Irlandię, Japonię, Nową Zelandię i Włochy.

W maju należąca do Facebooka aplikacja zaczęła testować ukrywanie liczby polubień pod postami na losowo wybranych kontach w Kanadzie. Użytkownicy nadal widzieli sumę reakcji i wyświetleń pod swoimi zdjęciami oraz nagraniami, ale nie mieli dostępu do analogicznych danych od innych. We wtorek Instagram poinformował, że rozszerza zakres testów o kolejne sześć krajów, dodając do listy Australię, Brazylię, Irlandię, Japonię, Nową Zelandię i Włochy. 

Instagram zdecydował się na tak zasadniczy krok, bo jak tłumaczył magazynowi „Time” rzecznik prasowy korporacji, „zależy im, aby użytkownicy skupili się na udostępnianych zdjęciach i nagraniach, a nie liczbie polubień pod nimi”. Prowadzone testy wpisują się w szerszą strategię Facebooka, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i komfort korzystania z aplikacji, w szczególności najmłodszych użytkowników. Niedawno aplikacja zapowiedziała również nowe rozwiązania, które mają zapobiegać cyberprzemocy, umożliwiając, m. in. ukrywanie niechcianych postów bez konieczności blokowania kont.

Decyzja Instagrama o wszczęciu programu testowego podzieliła internautów. Sceptycy zwracają uwagę, że dużo ważniejszą zmianą byłoby przywrócenie chronologicznego układu postów, zwolennicy natomiast zaznaczali, jak ta zmiana może przyczynić się do zmniejszenia „presji lajków”, a w efekcie – odzyskania przyjemności z korzystania z aplikacji. Koncern medialny zapowiedział, że kolejne kraje będą obejmowane programem, by dać aplikacji globalną perspektywę na to zagadnienie. 

Wedle ostatnich badań prowadzonych przez Royal Society for Public Health, Instagram jest jedną z najbardziej szkodliwych dla zdrowia psychicznego aplikacji. Naukowcy dowiedli, że powiadomienia o polubieniach wywołują w mózgach stałych użytkowników reakcję chemiczną, wiążącą doświadczenie z przyjemnością, a w dłuższej perspektywie czasu, uzależniającą dobre samopoczucie od ilości serduszek zostawionych pod postami.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij