Znaleziono 0 artykułów
19.11.2018

Nie żyje Witold Sobociński

19.11.2018
Witold Sobociński / (Fot. Włodzimierz Wasyluk/East News)

Jeden z pierwszych absolwentów Wydziału Operatorskiego łódzkiej "Filmówki". Był autorem zdjęć do takich obrazów jak "Frantic" Romana Polańskiego, "Wesele" i "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy. Witold Sobociński, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów, odznaczony w 2011 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, zmarł w wieku 89 lat.

O śmierci Sobocińskiego poinformowała na swojej stronie internetowej Szkoła Filmowa w Łodzi, której Sobociński był absolwentem i wykładowcą (pracę na Wydziale Operatorskim zaczął w latach 80.). Władze uczelni oddały hołd wybitnemu operatorowi nazywając go "jedym z najważniejszych wykładowców w jej historii".

Kadr z filmu Wesele / (Fot. INPLUS/East News)

Sam łódzką "Filmówkę" ukończył w 1955 roku. Jego w pełni samodzielnym, filmowym debiutem były "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego z 1967 roku. Tam jego pracę zauważył Andrzej Wajda, który powierzył mu stworzenie zdjęć do filmu "Wszystko na sprzedaż", a następnie do "Wesela". Pracę, jaką wykonał przy tym ostatnim, Sobociński wielokrotnie  nazywał jedną z najlepszych w swojej karierze. W kolejnych latach kilkakrotnie współpracował też z Romanem Polańskim i Andrzejem Żuławskim.

Kadr z filmu Życie rodzinne / (Fot. Renata Pajchel/East News)

Sobociński w 2011 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, na swoim koncie miał także wiele filmowych nagród, między innymi Złotego Lwa i Orła za zdjęcia do filmu "Wrota Europy". - Kino to wspólna praca - mówił w 2007 roku. - Ja nie wybieram sobie reżyserów, do tego jeszcze nie doszło, to oni wybierali mnie. Miał 89 lat.

 

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij