Znaleziono 0 artykułów
26.07.2019

„Oficer i szpieg” z szansą na Złotego Lwa

26.07.2019
Roman Polański (Fot. Getty Images)

Nowy film Romana Polańskiego znalazł się w Konkursie Głównym 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. 

„Oficer i szpieg” znalazł się wśród 21 wyróżnionych produkcji, które mają szansę na statuetkę Złotego Lwa na tegorocznym MFF w Wenecji. O jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych Roman Polański powalczy m.in. z długo wyczekiwanem „Jokerem” Todda Phillipsa (w roli głównej Joaquin Phoenix), nowym filmem Brada Pitta „Ad Astra” w reżyserii Jamesa Graya oraz „The Laundromat” Stevena Soderbergha, w którym zobaczymy Meryl Streep, Antonio Banderasa i Gary’ego Oldmana. Festiwal w Wenecji rozpocznie się 28 sierpnia i potrwa do 7 września. 

Nowy film Romana Polańskiego to adaptacja bestsellerowej powieści Roberta Harrisa o tym samym tytule, która opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel, „Marzyciele”), francuskiego oficera skazanego za zdradę ojczyzny i zesłanego na niewielką wyspę u wybrzeży Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej. Szef wywiadu, Georges Picquart (laureat Oscara, Jean Dujardin z „Artysty”) odkrywa, że dowody przeciwko oficerowi zostały sfałszowane. Prawdę postanawia ujawnić za wszelką cenę.

Sprawa Dreyfusa miała podłoże antysemickie. Pod koniec XIX wieku wśród wojskowych i polityków utrzymywała się niechęć wobec Francuzów żydowskiego pochodzenia, którzy osiągali sukcesy, byli awansowani i zdobywali czołowe pozycje w państwie. Afera przyczyniła się do kryzysu politycznego i społecznego, który pociągnął za sobą poważne zmiany w życiu Republiki.

Najdroższa francuska produkcja roku (budżet filmu przekroczył 25 milionów euro) trafi do polskich kin 27 grudnia.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij