Znaleziono 0 artykułów
03.09.2021

Plan na weekend: Millennium Docs Against Gravity, nostalgia lat 90. i voodoo

03.09.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Jak co tydzień wybieramy dla was najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.

Film: 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Gdzie: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz oraz online
Kiedy: od 3 września do 3 października

(Fot. Materiały prasowe)

Festiwal filmów dokumentalnych od lat miesza filmy nagradzane z mniejszymi, ale niemniej ważnymi, wychowując kolejne pokolenie zaangażowanych widzów. Tegoroczna edycja odbędzie się w wybranych kinach w siedmiu polskich miastach oraz online. W programie możemy wybierać spośród blisko 150 filmów podejmujących najważniejsze współczesne tematy – od kryzysu klimatycznego przez doświadczenia migrantów i uchodźców po uniwersalne doświadczenie samotności. 

Taniec: The 90’s Kiki Ball by Mother Madlen Army & Princess Kamila Army

Gdzie: Niebo
Kiedy: 4 września, 19:30

(Fot. Materiały prasowe)

Nostalgia za latami 90. nie słabnie. Jeżeli macie słabość do dekady szalonej mody, klubowej muzyki i sitcomów, to wydarzenie dla was. Po raz pierwszy w Warszawie pionierki polskiego ballroomu – Mother Madlen Army i Princess Kamila Army – zapraszają na The 90’s Kiki Ball. Uczestnicy zmierzą się w tanecznym pojedynku w rytm największych przebojów tamtej epoki.

Nauka: „The Conference Not Yet Written Stories. Women Artists in Central and Eastern Europe”

Gdzie: online
Kiedy: 2-3 września

(Fot. Materiały prasowe)

Wirtualna konferencja organizowana przez badaczy i badaczki poświęcona jest nieopowiedzianym jeszcze historiom artystek z Europy Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy zastanowią się nad znaczeniem oddawania kobietom należnego im miejsca w świecie sztuki. W programie wykłady, panele i dyskusje. 

Wystawa: „Vodou Politics” 

Kiedy: do 5 września, do godz. 18
Gdzie: Galeria Jednostka

(Fot. Materiały prasowe)

Tylko do niedzieli można oglądać wystawę w warszawskiej galerii Jednostka.
Vodou, które w zniekształconej formie „voodoo” trafiło do popkultury, np. jako motyw hollywoodzkich horrorów, na Haiti wciąż ma się świetnie. Religia i kultura, które ukształtowały się w czasie hiszpańskiej kolonizacji i brutalnej chrystianizacji, przetrwały wieki. Prośby kierowane do duchów dotyczą dziś głównie zdrowia, lepszych zarobków i szczęścia w miłości. Wystawa Fundacji Asoto prezentuje Jacques Pierre’a i współczesnych twórców haitańskich: Ronalda Mevsa oraz artystów ze szkoły Vodou Charles Art Jerry.

Wystawa: „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka” 

Gdzie: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Kiedy: od 4 września do 17 października

(Fot. Materiały prasowe)

Jej prace są monumentalne, ale naturalny materiał i precyzja wykonania sprawiają, że mają w sobie też dużo delikatności. Można doszukiwać się w nich nawiązań do klasycznej rzeźby greckiej albo organicznych form. W Orońsku zobaczymy 14 rzeźb, w większości wykonanych z drewna cedrowego. Ursula von Rydignsvard, która ma polskie korzenie i niedawno obchodziła 40-lecie pracy twórczej, należy do gwiazd amerykańskiej sceny artystycznej. Jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji, jak nowojorska MoMA, Galeria Narodowa w Waszyngtonie czy Whitney Museum of American Art. Jesienią wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie i Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Basia Czyżewska i Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij