Znaleziono 0 artykułów
11.06.2021

Skóra naprawdę ekologiczna

11.06.2021
Mulberry jesień-zima 2021 / Fot. materiały prasowe

Według danych Lyst częstotliwość wyszukiwania hasła „wegańska skóra” wzrosła w tym roku o 69 proc. Marki eksperymentują więc z alternatywnymi materiałami – skórą z grzybów, ananasów czy kaktusów. Wegańskie zastępniki często zawierają jednak syntetyczne składniki, więc luksusowe domy mody równolegle szukają sposobów pozyskiwania skóry naturalnej w zrównoważony sposób.

Mulberry zobowiązała się do 2035 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Złożeniem jest produkcja lokalna oraz zwrot w stronę rolnictwa regeneracyjnego, którego głównym elementem jest wypas rotacyjny, mający na celu utrzymanie dobrego stanu gleby, pozwalającego na magazynowanie dużej ilości węgla.  

Mulberry współpracuje jedynie z zaufanymi europejskimi dostawcami, m.in. członkami Scottish Leather Group, jednymi z największych producentów skóry w Wielkiej Brytanii. Hodowle krów mięsnych i mlecznych, które do nich należą, są przedsiębiorstwami zeroemisyjnymi.

Mulberry Made To Last / Fot. materiały prasowe

Wpływ produkcji skóry na środowisko

Według World Resources Institute hodowla bydła jest odpowiedzialna za 14,5 proc. światowej emisji dwutlenku węgla oraz 36 całkowitej powierzchni obszarów wylesionych pomiędzy 2001 a 2015 rokiem. Choć skórę często traktuje się jako produkt uboczny, powstający w trakcie produkcji mięsa, tak naprawdę to jeden z istotnych elementów modelu biznesowego branży.

Poza emisją dwutlenku węgla problemem jest również proces garbowania, podczas którego uzyskuje się skórę w jej docelowej formie, przy użyciu szkodliwych chemikaliów, takich jak chrom.

Skiim wiosna-lato 2021 / Fot. materiały prasowe

Trwałość skóry 

Obrońcy twierdzą, że tradycyjna skóra pozostaje najlepszym materiałem dostępnym na rynku. Dla Mulberry trwałość jest kluczowa. W ramach usług renowacyjnych firma naprawia 10 tys. torebek rocznie. Pracuje też nad nową platformą resale’ową Mulberry Exchange.

Innowacyjne rozwiązania, takie jak wytwarzanie włókien ze skóry z recyklingu, którym zajmuje się firma Spinnova, to kolejny krok w stronę przedłużania życia skóry.

Choć alternatywne technologie pozyskiwania skóry ciągle się rozwijają, dla Mulberry priorytetem pozostaje poszukiwanie jak najbardziej zrównoważonych rozwiązań w produkcji tradycyjnej oraz sprzedaż trwałych produktów.

Emily Chan
Proszę czekać..
Zamknij