Znaleziono 0 artykułów
02.02.2023

Czuła obserwatorka: Wystawa „Sibylle Bergemann. Fotografie” w Gdańsku

02.02.2023
Sibylle Bergemann, „Elizabeth”, Berlin, 2002, reprodukcja polaroidu, wydruk pigmentowy (Fot. Materiały prasowe)

Wystawa Sibylle Bergemann w Muzeum Narodowym w Gdańsku to pierwsza w Polsce monografia jednej z najciekawszych niemieckich fotografek. Prace podzielone na 12 grup tematycznych można oglądać od 3 lutego 2023 roku.

Sibylle Bergemann, jedna z najważniejszych artystek XX wieku, praktykę fotograficzną rozpoczęła w 1966 roku u  cenionego nauczyciela fotografii w Niemczech Wschodnich Arno Fischera. Zaledwie rok później, w wieku 26 lat, pracowała już samodzielnie, nie ograniczając się do jednego nurtu. Tworzyła fotografię modową, reportażową, eseje fotograficzne, a także krajobrazy miejskie i wiejskie. Jej różnorodne prace stały się świadectwem wyjątkowej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii. Publikowała w krajowych i międzynarodowych gazetach i czasopismach, jak „Die Zeit”, „Der Spiegel” czy „The New York Times”, a jej fotografie znajdują się w kolekcjach światowych muzeów, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

3 lutego 2023 r. o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się wernisaż prac fotografki. Odwiedzający będą mieli szansę obejrzeć 133 fotografie, które zostały podzielone na 12 grup tematycznych, w tym: Moda, Fabryka Snów i Kobiety. Wystawa „Sibylle Bergemann. Fotografie”, przygotowana we współpracy z ifa oraz Goethe-Institut, potrwa do 3 maja 2023 roku.

Julia Lubecka
Proszę czekać..
Zamknij